Kobieta z telefonem czeka przed komputerem na e-wizytę

E-wizyta na długi weekend

Źle się czujesz i nie możesz skontaktować się ze swoim lekarzem, bo jest święto lub weekend i przychodnie są zamknięte? Pamiętaj, że nie musisz już czekać do poniedziałku. Wystarczy, że wypełnisz formularz online i umówisz się e-wizytę

" " E-wizyty nie są już dostępne na portalu pacjent.gov.pl. Aktualne informacje tutaj.

E-wizyta to bezpłatna usługa Ministerstwa Zdrowia, dostępna dla wszystkich w serwisie pacjent.gov.pl. Umożliwia pacjentom łatwy i szybki kontakt z lekarzem lub pielęgniarką za pomocą za pomocą wideorozmowy, chatu lub po rozmowy telefonicznej, bez konieczności wychodzenia z domu. To szczególnie ważne dla osób starszych albo z grupy podwyższonego ryzyka. Podczas e-wizyty możesz uzyskać zalecenia takie, jak podczas tradycyjnej wizyty w przychodni. Lekarz odpowie na twoje pytania, przeprowadzi wywiad, wystawi Ci e-receptę i e-zwolnienie, jeśli zajdzie taka konieczność. W uzasadnionych przypadkach zaleci Ci wizytę w placówce medycznej lub kontakt ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.

Z e-wizyty może skorzystać każdy, kto źle się czuje, a nie może skontaktować się ze swoim lekarzem POZ. Mogą z niej skorzystać także osoby, które podejrzewają u siebie zakażenie koronawirusem lub są na kwarantannie, a ich stan zdrowia wyraźnie się pogorszył. Personel medyczny jest dostępny przez 24 godziny na dobę 7 dni w tygodniu.

Od uruchomienia e-wizyty skorzystało z niej już ponad 1400 osób z całej Polski, którym porady udzieliło ponad 530 lekarzy. Średnia długość e-wizyty to ok. 10 minut. 

Jak umówić się na e-wizytę

1. Wypełnij formularz

Wejdź na stronę: i wypełnij formularz. Podaj swoje imię, nazwisko, wiek, PESEL, adres, e-mail, telefon.

2. Przygotuj komputer lub telefon

Na podany przez ciebie adres e-mail przyjdzie wiadomość z instrukcją, jak połączyć się online z lekarzem lub pielęgniarką. Komputer lub laptop musi mieć głośniki, kamerę i mikrofon. Jeżeli nie masz komputera, możesz skorzystać z telefonu.

3. Czekaj na wiadomość

Gdy termin e-wizyty będzie się zbliżał, otrzymasz SMS z taką informacją, a następnie e-mail z linkiem. Po kliknięciu w niego będzie mógł się połączyć się z lekarzem lub pielęgniarką.

Od momentu wysłania formularza do obycia e-wizyty może minąć od kilkunastu minut do kilku godzin, w zależności od liczby dyżurującej kadry medycznej i oczekujących pacjentów.

4. Pilnuj terminu

Niestety, jeśli przepadnie ci termin e-wizyty, wracasz na koniec kolejki.