" "

Wróciły godziny dla seniora

Od 15 października w sklepach, aptekach, drogeriach i na poczcie znowu obowiązują godziny dla seniora

" " Artykuł archiwalny. Zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa i ograniczeniami

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z obniżoną odpornością. Dlatego eksperci proszą seniorów o to, by jak najrzadziej wychodzili z domu i ograniczali do minimum kontakty z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni kontaktować się też z wnukami, które chodzą do szkoły, a zakażenie często przechodzą bezobjawowo.

Rząd apeluje, by osoby po 70. roku życia wychodziły tylko w niezbędnych sprawach jak np. zakupy żywnościowe. 

Uruchomiono infolinię dla seniorów, którzy, zostając w domach, potrzebują pomocy w załatwieniu spraw codziennych: 22 505 11 11

Specjalne godziny na zakupy

Od 15 października 2020 r. wróciły godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Oczywiście seniorzy mogą robić zakupy także w innych godzinach, ale te dwie są przeznaczone tylko dla nich.

Ograniczenie nie obowiązuje na stacjach benzynowych i w hurtowniach.

Przy czym należy pamiętać, że zostało ograniczone działanie galerii handlowych i parków handlowych. Otwarte pozostają tylko niektóre punkty usługowe (np. usługi fryzjerskie, kosmetyczne, medyczne) oraz apteki, punkty apteczne, sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, toaletowymi oraz środkami czystości, artykułami remontowo-budowlanymi, artykułami dla zwierząt, gazetami lub książkami.

W pozostałych placówkach handlowych, na targu lub poczcie, obowiązuje limit klientów:

 • sklepach do 100 m2 – 1 os/10 m2,
 • w sklepach powyżej 100 m2 – 1 os/15 m2 (bez zmian)

Tylko w maseczce

Zasady bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem to:

 • dystans
 • dezynfekcja
 • maseczka.

Wszyscy mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Sprawdź, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczkę 

Przy wejściu do sklepu należy dezynfekować ręce, a jeśli jest taka możliwość warto skorzystać z jednorazowych rękawiczek. Zobacz poniżej, jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki .

Obowiązuje też zasada dystansu społecznego min. 1,5 m. Nawet jeśli masz maseczkę, to jest obowiązek zachowania dystansu podczas zakupów.

Pomóż w sprawach codziennych

W obecnej sytuacji należy jednak ograniczyć kontakty rodzinne i towarzyskie do rozmów przez np. komunikator internetowy lub telefon. Jeśli więc dbasz o zdrowie swoich rodziców, wujków, ciotek i innych starszych osób, dzwoń do nich jak najczęściej, żeby nie czuli się opuszczeni. Pomóż im w załatwieniu codziennych spraw, w tym wykupieniu e-recept. Wyjaśnij, jak mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, by załatwiać swoje sprawy zdrowotne.

 Jak to zrobić i jak pomóc osobom starszym krok po kroku w Poradniku dla seniora

Wyjmij pierwszą rękawicę z opakowania
Uchwyć ją w miejscu, w którym powinien znajdować się nadgarstek i płynnym ruchem wsuń na dłoń
Nałóż pierwszą rękawicę
Drugą rękawicę wyjmij gołą dłonią
Odwiń zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami dłoni w rękawicy i nałóż na drugą rękę
" "

Jak je bezpiecznie zdejmować

Złap palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnij ją wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch
Trzymaj zdjętą rękawicę dłonią w rękawiczce i ruchem ślizgowym włóż palce gołej dłoni między rękawicę a nadgarstek. Zdejmij drugą rękawicę wzdłuż dłoni, a następnie naciągnij ją na rękawicę, którą trzymasz w palcach
Wrzuć zdjęte rękawice do kosza

Tylko w maseczce

Wszyscy od 10 października mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w tym w sklepach, aptekach, komunikacji publicznej, na wspólnej klatce schodowej czy w windzie. Z tego obowiązku zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

 • całościowe zaburzenia rozwoju
 • zaburzenia psychiczne
 • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim
 • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Przeczytaj, jakie obowiązują Cię zasady bezpieczeństwa

Z rodziną on line lub przez telefon

Dla osób starszych ograniczenie wychodzenia z domu jest problemem. Czują się one samotne, a to wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Część seniorów ma dzieci w innych miastach, co wzmaga poczucie izolacji. Zakupy są często jedynym urozmaiceniem dnia codziennego, a czasem i potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. 

W obecnej sytuacji należy jednak ograniczyć kontakty rodzinne i towarzyskie do rozmów przez np. przez komunikator internetowy lub telefon. Jeśli więc dbasz o zdrowie swoich rodziców, wujków, ciotek i innych starszych osób, dzwoń do nich jak najczęściej, żeby nie czuli się opuszczeni.