" "

Wróciły godziny dla seniora

Od 15 października w sklepach, aptekach i drogeriach znowu obowiązują godziny dla seniora

" "Informacje w tym artykule są aktualizowane

Koronawirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i z obniżoną odpornością. Dlatego eksperci proszą seniorów o to, by jak najrzadziej wychodzili z domu i ograniczali do minimum kontakty z innymi osobami. Dla własnego bezpieczeństwa nie powinni kontaktować się też z wnukami, które chodzą do szkoły, a zakażenie często przechodzą bezobjawowo.

Specjalne godziny na zakupy

Od 15 października 2020 r. wróciły godziny dla seniora. Od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 12:00 w sklepach, drogeriach i aptekach, a także na poczcie zakupy mogą zrobić jedynie osoby powyżej 60. roku życia. Oczywiście seniorzy mogą robić zakupy także w innych godzinach, ale te dwie są przeznaczone tylko dla nich.

Ograniczenie nie obowiązuje na stacjach benzynowych.

Tylko w maseczce

Zasady bezpieczeństwa, które minimalizują ryzyko zakażenia koronawirusem to:

  • dystans
  • dezynfekcja
  • maseczka.

Wszyscy mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych.

Sprawdź, jak prawidłowo zakładać i zdejmować maseczkę 

Przy wejściu do sklepu należy dezynfekować ręce, a jeśli jest taka możliwość warto skorzystać z jednorazowych rękawiczek. Zobacz poniżej, jak prawidłowo zakładać i zdejmować rękawiczki .

Obowiązuje też zasada dystansu społecznego min. 1,5 m. Nawet jeśli masz maseczkę, to jest obowiązek zachowania dystansu podczas zakupów.

Pomóż w sprawach codziennych

W obecnej sytuacji należy jednak ograniczyć kontakty rodzinne i towarzyskie do rozmów przez np. komunikator internetowy lub telefon. Jeśli więc dbasz o zdrowie swoich rodziców, wujków, ciotek i innych starszych osób, dzwoń do nich jak najczęściej, żeby nie czuli się opuszczeni. Pomóż im w załatwieniu codziennych spraw, w tym wykupieniu e-recept. Wyjaśnij, jak mogą korzystać z Internetowego Konta Pacjenta, by załatwiać swoje sprawy zdrowotne.

 Jak to zrobić i jak pomóc osobom starszym krok po kroku w Poradniku dla seniora

Wyjmij pierwszą rękawicę z opakowania
Uchwyć ją w miejscu, w którym  powinien znajdować się nadgarstek  i płynnym ruchem wsuń na dłoń
Nałóż pierwszą rękawicę
Drugą rękawicę wyjmij gołą dłonią
Odwiń zewnętrzną powierzchnię nakładanej rękawicy zgiętymi palcami dłoni w rękawicy i nałóż na drugą rękę
" "

Jak je bezpiecznie zdejmować

Złap palcami jedną rękawicę na wysokości nadgarstka i ściągnij ją wywracając rękawicę wewnętrzną stroną na wierzch
Trzymaj zdjętą rękawicę dłonią w rękawiczce i ruchem ślizgowym włóż palce gołej dłoni między rękawicę a nadgarstek. Zdejmij drugą rękawicę wzdłuż dłoni, a następnie naciągnij ją na rękawicę, którą trzymasz w palcach
Wrzuć zdjęte rękawice do kosza

Tylko w maseczce

Wszyscy od 10 października mają obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej, w tym w sklepach, aptekach, komunikacji publicznej, na wspólnej klatce schodowej czy w windzie. Z tego obowiązku zwolnione jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający:

  • całościowe zaburzenia rozwoju
  • zaburzenia psychiczne
  • niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim
  • trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa.

Przeczytaj, jakie obowiązują Cię zasady bezpieczeństwa

Z rodziną on line lub przez telefon

Dla osób starszych ograniczenie wychodzenia z domu jest problemem. Czują się one samotne, a to wpływa negatywnie na ich samopoczucie. Część seniorów ma dzieci w innych miastach, co wzmaga poczucie izolacji. Zakupy są często jedynym urozmaiceniem dnia codziennego, a czasem i potrzebą kontaktu z drugim człowiekiem. 

W obecnej sytuacji należy jednak ograniczyć kontakty rodzinne i towarzyskie do rozmów przez np. przez komunikator internetowy lub telefon. Jeśli więc dbasz o zdrowie swoich rodziców, wujków, ciotek i innych starszych osób, dzwoń do nich jak najczęściej, żeby nie czuli się opuszczeni.