W poczekalni u ginekologa

Cytologia – dlaczego jest tak ważna

Badanie cytologiczne to najważniejsza forma profilaktyki raka szyjki macicy. Regularnie wykonywane pozwala wykryć zmiany przedrakowe i raka we wczesnym, ale uleczalnym stadium choroby.

Rak szyjki macicy to obecnie jeden z najczęstszych nowotworów u kobiet na świecie. Jego rozwój inicjuje przewlekłe zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W celu jego wykrycia wykonuje się cytologię. Polega ona na pobraniu wymazu z szyjki macicy za pomocą małej szczoteczki. Pobrane komórki nabłonka bada się pod mikroskopem. Dzięki temu można zdiagnozować nawet niewielkie nieprawidłowości.

Wcześnie wykryte zmiany pozwalają wyleczyć raka szyjki macicy u 99 proc. pacjentek.

Skorzystaj z programu profilaktycznego

„Profilaktyka raka szyjki macicy” to program, dzięki któremu jak najwięcej kobiet może zrobić bezpłatnie cytologię. Realizuje go każda poradnia położniczo-ginekologiczna, która ma podpisaną umowę z NFZ. Nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do ginekologa lub położnej.

W programie mogą wziąć udział kobiety w wieku 25 – 64 lat, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały wykonywanego badania cytologicznego.

Jak się przygotować do wizyty?

Termin wizyty ustala placówka, do której się zgłosisz. By badanie zostało poprawnie wykonane, powinnaś się do niego odpowiednio przygotować:

  • weź ze sobą dokument tożsamości
  • nie zgłaszaj się w czasie krwawienia miesiączkowego
  • zgłoś się nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu miesiączki i nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki
  • co najmniej 4 dni przed pobraniem wymazu cytologicznego nie stosuj żadnych leków dopochwowych
  • zrezygnuj ze współżycia przez kilka dni przed badaniem.

Zrobiłaś badanie i co dalej?

Jeśli Twój wynik będzie prawidłowy, ginekolog zaleci Ci kolejne badanie profilaktyczne za 3 lata lub – w uzasadnionych przypadkach – po upływie 12 miesięcy.

Gdy w badaniu zostaną stwierdzone niepokojące zmiany, otrzymasz od lekarza skierowanie na dalszą diagnostykę.

Jeżeli otrzymasz wynik wskazujący na raka szyjki macicy lub inne schorzenie, zostaniesz skierowana (poza programem) do leczenia specjalistycznego w warunkach ambulatoryjnych lub szpitalnych, albo na dalszą diagnostykę do placówek posiadających umowę z NFZ.