pacjent.gov.pl

 
Serwis Ministerstwa Zdrowia

Zaloguj się na IKP

Jeśli nie masz jeszcze PZ, zobacz, jak go założyć Zaloguj się poprzez konto ZIP

Administratorem danych osobowych przetwarzanych w Internetowym Koncie Pacjenta jest Minister Zdrowia. Dane kontaktowe administratora danych: Ministerstwo Zdrowia. Dane w Internetowym Koncie Pacjenta przetwarzane są w celu udostępnienia pacjentom informacji o zdarzeniach medycznych ich dotyczących. Każdej osobie, której dane są przetwarzane, przysługuje prawo dostępu do danych osobowych, sprostowania lub uzupełnienia danych, usunięcia danych (prawo do zapomnienia), o ile żądanie to nie dotyczy usunięcia danych medycznych, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych znajduje się TUTAJ

Gdzie znajdę pomoc w nagłym przypadku?

Kiedy zachorujemy w dzień roboczy, w godzinach pracy pobliskiej przychodni – zgłaszamy się do lekarza POZ. Ale gdzie mamy szukać pomocy nocą lub w święta?

Jeśli Ty lub Twoje dziecko nagle zachorowaliście lub gorzej się poczuliście, ale nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, możesz skorzystać z kilku wariantów pomocy medycznej. Twój wybór powinien być podyktowany stanem zdrowia, pilnością przypadku, koniecznością podjęcia natychmiastowej diagnostyki i leczenia.

Pomoc medyczna

Jeśli jesteś świadkiem nagłego zdarzenia, które wymaga interwencji służb ratowniczych, zadzwoń pod numer 112 – to bezpłatny telefon alarmowy dostępny na terenie całej Unii Europejskiej.

Choć konieczność wezwania pomocy jest niezwykle stresująca, musisz zachować zimną krew. Dzięki Twoim jasnym, zwięzłym i konkretnym informacjom dyspozytor wyśle na miejsce zdarzenia odpowiedni zespół ratujący życie i zdrowie.

Przede wszystkim:

  • podaj adres miejsca, do którego wzywasz pomoc - nawet gdyby coś przerwało Twoją rozmowę, dyspozytor ma szansę zareagować na zgłoszenie
  • powiedz krótko, co się stało – wystarczy informacja o wypadku komunikacyjnym, o topieniu się czy urazie głowy z utratą przytomności
  • określ liczbę poszkodowanych – operator musi wiedzieć, czy wystarczy wysłanie jednego zespołu pogotowia
  • oceń stan poszkodowanego – czy jest przytomny, reaguje, oddycha, krwawi?
  • podaj swoje nazwisko i telefon – gdyby zespół ratunkowy miał trudności ze znalezieniem adresu, może się z Tobą skontaktować.

Nie rozłączaj się pierwszy. Dyspozytor zada Ci zapewne kilka dodatkowych pytań. To pozwoli mu ocenić prawidłowo zgłoszenie i wysłać odpowiednią pomoc.

Z takiej pomocy medycznej możesz skorzystać niezależnie od swojego miejsca zamieszkania. Placówki działają od poniedziałku do piątku, w godzinach od 18:00 do 8:00 dnia następnego oraz w soboty, niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy całodobowo, w godzinach od 8.00 danego dnia do godziny 8.00 dnia następnego.

Wybierz wojewódzki oddział NFZ — w jego serwisie znajdziesz listę placówek udzielających pomocy:

Oddzialy NFZ

Tu otrzymasz pomoc medyczną w trybie nagłym, jeśli znajdziesz się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia. Na SOR lub do szpitalnej izby przyjęć powinieneś się zgłosić także w sytuacji, gdyby Twój stan zdrowia wymagał pilnej diagnostyki i leczenia.

Wybierz wojewódzki oddział NFZ — w jego serwisie znajdziesz listę placówek udzielających pomocy:

Oddzialy NFZ

Przeczytaj o Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych

W przypadku nagłego bólu zęba możesz skorzystać z dyżuru stomatologicznego. Placówki udzielają pomocy doraźnej w dni powszednie od 19:00 do 7:00 dnia następnego, a w soboty, niedziele oraz dni wolne od pracy całodobowo.

Znajdź doraźną pomoc dentystyczną

Skorzystaj z wyszukiwarki miejsc pomocy medycznej w nagłych przypadkach

Jak się zachować podczas nagłych wypadków?

Sprawdź, czy wiesz, jak się zachować w czasie burzy i co robić, gdy kogoś porazi piorun
Do oparzeń u dzieci najczęściej dochodzi w domu, w kuchni lub pokoju. Co zrobić w takich przypadkach? Kiedy wezwać karetkę?
Jeśli byłeś świadkiem wypadku, możesz pomóc. Wcześniej trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo i wezwać służby ratunkowe
Nawet nieporadna reanimacja jest lepsza niż żadna. Nie należy obawiać się wykonywania masażu serca
Telefon 800 70 2222 ratuje życie. Na linię wsparcia dla osób w kryzysie psychicznym może zadzwonić każdy, kto w nim się znalazł
Opublikowano: 15.04.2019
Zmodyfikowano: 16.04.2019
Za informację odpowiada: Narodowy Fundusz Zdrowia
Redakcja: CSIOZ