Czym jest e-recepta - Internetowe konto pacjenta

e-recepta

Czym jest e-recepta?

E-recepta jest wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem, dzięki któremu będziesz mógł sprawnie i szybko wykupić przepisane przez lekarza leki, a także śledzić szczegóły oraz dawkowanie logując się do swojego Internetowego Konta Pacjenta.

Największe zalety recepty elektronicznej:

 • czytelna dla farmaceuty – znikną problemy z błędnymi danymi,
  brakiem pieczątki i niewyraźnym pismem,
 • dostępna w każdej aptece – nawet, jeśli pacjent zgubi papierową wersję, nie będzie
  problemu z jej realizacją,
 • pozwala na wykupienie tylko części przepisanych leków – bez konieczności
  proszenia o odpis,
 • pacjent ma stały dostęp do wszystkich wystawionych recept,
 • czytelne informacje o dawkowaniu każdego przepisanego leku,
 • łatwy dostęp – przez telefon lub komputer.

E-receptę zrealizujesz w każdej apteceotwiera się w nowej karcie oznaczonej specjalną naklejką:

Oznaczenie przypominające literę e: Tu zrealizujesz e-receptę, logo Ministerstwa Zdrowia

E-recepta w innych krajach

Korzystanie z elektronicznej recepty zostało określone jako jeden z celów strategicznych Unii Europejskiej służący poprawie opieki zdrowotnej w Europie. Główny cel to stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który umożliwi obywatelom UE uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu w Unii. Kraje skandynawskie przodują w Europie w zakresie wdrażania e-recept. Elektroniczne recepty zostały wprowadzone w Estonii w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95% wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej. Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Lekarze, farmaceuci, pacjenci o e-recepcie:

MAGISTER FARMACJI - Agata Oknińska-Świątek

  MAGISTER FARMACJI
  Agata Oknińska-Świątek

Zastosowanie e-recepty usprawnia pracę farmaceutów. znacząco wpływa na poprawę procesu realizacji recepty w aptece i ogranicza problem nieczytelnych, a także fałszowanych recept. Zniknął problem błędów formalnych, nie ma konieczności żmudnego sprawdzania recept. Dzięki elektronicznej recepcie można więcej czasu poświęcić na opiekę farmaceutyczną.

lek. med. Teresa Kwietniewska

  SPECJALISTA MEDYCYNY RODZINNEJ
  lek. med. Teresa Kwietniewska

Podczas wizyty pacjent może otrzymać e-receptę w formie wydruku z kodem kreskowym lub, w formie maila albo sMs-a (jeśli korzysta z Internetowego Konta Pacjenta). ogranicza to błędy związane z odczytaniem ręcznie wypisanej recepty, jej zgubieniem czy zniszczeniem. Pacjent otrzymuje możliwość wykupienia części leków w różnych aptekach, a nawet otrzymania recepty bez konieczności wizyty w gabinecie lekarskim. Taki sposób wystawiania recept udoskonala i wpływa korzystnie na proces leczenia chorego.

PACJENTKA - Monika Mikołajczuk

  PACJENTKA
  Monika Mikołajczuk

Cieszę się, że mogłam być jedną z pierwszych osób testujących rozwiązania, które działają już od dawna w wielu krajach Europy. Większość spraw załatwiamy teraz w urzędach czy bankach przez Internet. Dlaczego w przypadku zdrowia miałoby być inaczej?

Kontakt

Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia

Internetowe Konto Pacjenta

Stanisława Dubois 5A
00-184 Warszawa
NIP 5251575309
Regon 001377706

Infolinia dla Obywatela

19 457

Czynna w dni robocze w godzinach
8:00-16:00

Ta strona używa plików cookies (tzw. ciasteczka) w celach statystycznych oraz funkcjonalnych. Dowiedz się więcej o polityce prywatności na stronie CSIOZ