Wczesne
Czy ten program jest dla Ciebie
Tak, jeśli:
- jesteś osobą dorosłą
- korzystasz z podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
Cele programu
- podniesienie świadomości na temat raka wątrobowokomórkowego oraz przewlekłych zakażeń wirusami zapalenia wątroby typu B i C
- zachęcenie jak największej liczby osób dorosłych do wykonania bezpłatnych, szybkich badań przesiewowych w kierunku zakażeń HBV i HCV w wybranych placówkach POZ, a tym samym zwiększenie liczby wykrywanych przewlekłych wirusowych zapaleń wątroby typu B lub C (WZW B lub WZW C)
- kierowanie pacjentów z potwierdzonym dodatnim wynikiem badania przesiewowego do dalszej specjalistycznej opieki medycznej (z uwzględnieniem pomocy koordynatora pacjenta)
- poszerzenie wiedzy personelu POZ i koordynatorów pacjenta na temat: zakażeń HBV i HCV oraz innych czynników prowadzących do marskości oraz raka wątrobowokomórkowego, przez udostępnienie bezpłatnych, certyfikowanych szkoleń e-learningowych.
Kto i gdzie realizuje program
Program realizowany jest w placówkach POZ w 6 województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, małopolskim, podkarpackim oraz świętokrzyskim.
Zobacz pełną listę placówek POZ objętych programem.
Jak się zgłosić
Aby wziąć udział w programie, nie musisz mieć skierowania. Wystarczy, że zgłosisz się do lekarza POZ w placówce, która bierze udział w pilotażu. Do badań w ramach programu może także zaprosić Cię Twój lekarz, jeśli uczestniczy w programie.
Co Cię czeka w ramach programu
- Znajdź placówkę POZ. Zobacz pełną listę placówek POZ objętych programem.
- Umów wizytę. Potrwa ona ok. 20 minut.
- Lekarz przeprowadzi wywiad i oceni, czy spełniasz kryteria włączenia do programu.
- Jeśli tak – lekarz wykona w trakcie wizyty szybki test w kierunku zakażenia HCV i/lub HBV. Polega on na pobraniu krwi z palca.
- Lekarz omówi z Tobą wynik.
- Wynik ujemny oznacza, że nie jesteś zakażony HBV ani HCV. Lekarz poinformuje Cię o zachowaniach zmniejszających narażenie na zakażenie w przyszłości. Na tym kończy się Twój udział w programie.
- Wynik dodatni oznacza, że możesz być zakażony HBV lub HCV. Zostaniesz skierowany na badania potwierdzające zakażenie, polegające na tradycyjnym pobraniu próbki krwi i sprawdzeniu, czy obecny jest wirus HCV (HCV RNA) lub antygen HBsAg.
- Umów się na kolejną wizytę, na której zostanie omówiony wynik badania potwierdzającego. Jeśli okaże się, że jesteś zakażony, otrzymasz skierowanie do specjalistycznej opieki zdrowotnej – tam zostaniesz objęty dalszą opieką medyczną.
- Otrzymasz także dane kontaktowe do koordynatora pacjenta, od którego uzyskasz wsparcie.
Co przygotować
Na wizytę weź ze sobą dokument tożsamości. Nie musisz być na czczo – badanie można wykonać o dowolnej porze dnia.
Jak długo będziesz czekać
Termin wizyty ustali placówka, do której się zgłosisz.
Co zyskasz
W placówce POZ zrobisz bezpłatny szybki test w kierunku zakażeń wirusami zapalenia wątroby typu B i C.
Okres realizacji programu
15.09.2019–30.04.2023
Szczegółowe informacje o programie
Pilotażowy program profilaktyki nowotworów wątroby poprzez wczesne wykrywanie przewlekłych zakażeń HBV i HCV u dorosłych mieszkańców Polski jest
Instytucja odpowiedzialna za program
Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny.