Każdy obrzęk jest objawem przeciążenia układu limfatycznego i stanowi przewlekle postępujący proces. Po radykalnej operacji raka piersi obrzęk limfatyczny pojawia się na skutek trudności z prawidłowym odpływem chłonki z kończyny górnej. Najczęściej występuje w okresie odległym od zabiegu – średnio po 1-1,5 roku. Objawia się:
- powiększeniem objętości kończyny górnej
- dolegliwościami bólowymi (ból rozpierający, piekący)
- upośledzeniem sprawności funkcjonalnej.
Czy ten program jest dla Ciebie
Tak, jeśli:
- jesteś kobietą w wieku aktywności zawodowej
- masz raka piersi zakwalifikowanego do leczenia chirurgicznego.
Z udziału w programie nie wykluczy Cię wielochorobowość, chemioterapia ani powikłania leczenia chirurgicznego i uzupełniającego.
Z programu nie mogą jednak skorzystać (na podstawie oceny lekarza chirurga onkologa i lekarza specjalisty rehabilitacji medycznej) kobiety po leczeniu raka piersi:
- zakwalifikowane do zabiegu mastektomii z rozpoznanym obrzękiem limfatycznym kończyny górnej
- z odległymi przerzutami, w terminalnym okresie leczenia onkologicznego
- z oznakami zakażenia w rejonie kończyny górnej, z objawami niewydolności serca lub nerek, z zakrzepicą żył, ciężką niewydolnością płuc lub wątroby.
Cele programu
- zmniejszenie ryzyka obrzęku limfatycznego u kobiet po leczeniu raka piersi poprzez edukację i rehabilitację
- zwiększenie wczesnego wykrywania ryzyka obrzęku limfatycznego przez personel medyczny i skuteczności monitorowania wielkości kończyn górnych
- podniesienie świadomości na temat profilaktyki przeciwobrzękowej u pacjentek i zachęcenie ich do działań prewencyjnych
- poprawa sprawności funkcjonalnej pacjentek poddanych leczeniu chirurgicznemu raka piersi we wczesnym okresie pooperacyjnym i kształtowanie oraz podtrzymywanie aktywności fizycznej w okresie późniejszym
- zwiększenie wiedzy i edukacji na temat zalet konieczności prowadzenia aktywnego trybu życia, utrzymywania właściwej masy ciała, stosowania odpowiedniej diety i otrzymywania wsparcia psychologicznego.
Kto i gdzie realizuje program
Kontaktuj się z instytucjami odpowiedzialnymi za realizację programu w danym województwie. Na swoich stronach publikują (lub dopiero to zrobią) listy placówek, do których można się zgłosić. Listy systematycznie powiększają się w miarę zgłaszania się kolejnych placówek.