https://pacjent.gov.pl/sites/default/files/obrazy/MicrosoftTeams-image%20%2834%29.png

Roczna e-recepta

1 marca zmienia się sposób, w jaki lekarze opisują na e-receptach dawkowanie leku. Nie zmienia to w niczym zasad realizacji recept przez pacjentów

Jeśli stale bierzesz jakieś leki, lekarz może wystawić Ci e-receptę na nie na rok. Musi na niej zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni.

Mimo że e-recepta jest wystawiona na 365 dni, to lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.

Jak realizować roczną e-receptę

Pierwsze opakowanie leku musisz wykupić, nim minie 30 dni od daty wystawienia e-recepty. Jeśli zrobisz to po 30 dniach, farmaceuta wyda ci mniejszą ilość leku. Obliczy ją proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły od daty wystawienia e-recepty albo od daty „realizacji od” (jeśli lekarz ją zaznaczył). 

Jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 120 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na cały rok. Kolejną porcję leków, na następne 120 dni, wykupisz po upływie ¾ tego okresu, czyli po 90 dniach od realizacji pierwszej porcji leków.

Wszystkie przepisane opakowania jednego leku musisz wykupić w tej samej aptece, w której wykupiłeś pierwsze opakowanie.

Co się zmienia na e-recepcie

Od 1 marca farmaceuci będą mogli korzystać z nowej funkcji systemu, która podpowie im, ile dawek leku mają każdorazowo wydać pacjentowi, który ma roczną e-receptę. Z tego powodu zmienia się sposób, w jaki lekarze opisują dawkowanie preparatów.

Dla pacjentów nic się nie zmienia. Jedyną zauważalną różnicą będzie to, że lekarz zamieści na recepcie bardziej szczegółowy opis dawkowania.

Przy receptach wystawionych po 1 marca nowy system rozliczania się z wydanych leków będzie podpowiadał farmaceutom, ile dawek mają Ci wydać.

To rozwiązanie będzie obowiązkowe dopiero od 8 maja, więc w okresie przejściowym lekarze mogą wystawiać e-recepty tak, jak dotychczas, a farmaceuci nadal będą mieli możliwość liczenia wydawanych dawek na starych zasadach. Wszystkie e-recepty będą więc realizowane.