Sprawdzanie UCC za pomocą aplikacji

Sprawdź Unijny Certyfikat COVID

Jak sprawdzić, czy kod QR Unijnego Certyfikatu COVID jest ważny i należy do osoby, która go okazuje? Użyj odpowiedniej aplikacji

Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje ktoś, kto:

  • otrzymał przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (kraje UE same decydują, czy wymagają pełnego zaszczepienia, czy tylko jednej dawki w przypadki dwudawkowej szczepionki; w Polsce wymagane jest pełne zaszczepienie)
  • otrzymał negatywny wynik testu PCR lub antygenowego na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu w Polsce to 48 h)
  • wyzdrowiał po COVID-19 (jego UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu).

UCC znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta, a od 25 czerwca w aplikacji mojeIKP lub przez aplikację mObywatel.

 Przeczytaj więcej na temat Unijnego Certyfikatu COVID (UCC)

 Jak sprawdzić ważność UCC

Żeby móc sprawdzać poprawność i ważność Unijnego Certyfikatu COVID, pobierz bezpłatną aplikację Ministerstwa Zdrowia z Google Play lub App Store.

Teraz wystarczy, że zeskanujesz za jej pomocą kod QR, który ktoś Ci pokaże na innym urządzeniu mobilnym lub wydruku.

Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko, datę urodzenia oraz unikalny identyfikator certyfikatu, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.