mlodzi ludzie na lotnisku z plecakami patrza na telefon

Wybraliście EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w formie elektronicznego certyfikatu to nowa funkcja mojeIKP, którą wybrali użytkownicy naszego portalu. Głosowanie na najbardziej potrzebną funkcję w aplikacji zostało zorganizowane z okazji drugiej rocznicy mojeIKP

W głosowaniu wzięło udział 950 użytkowników. EKUZ w formie elektronicznego certyfikatu wybrało 59% głosujących. 33% było za informacją o ważnością e-recepty, 8% za mapą AED (automatycznych elektrycznych defibrylatorów).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza, że masz prawo do leczenia w czasie wyjazdów turystycznych lub zawodowych (do 12 miesięcy pobytu) do większości krajów europejskich. Z tym zastrzeżeniem, że:

  • dotyczy to nagłych wypadków, a nie planowanego leczenia
  • dotyczyć Cię będą zasady obowiązujące w danym kraju (np. współpłacenie za pewne czynności).

Obecnie możesz złożyć wniosek o wydanie EKUZ przez Internetowe Konto Pacjenta, a odbierasz ją pocztą lub osobiście w oddziale NFZ w postaci plastikowej karty.

Dzięki nowej funkcji o EKUZ będzie można zawnioskować przez aplikację w telefonie. Poprzez aplikację będzie także można odebrać certyfikat poświadczający prawo do pomocy medycznej w nagłych wypadkach. Certyfikat będzie dostępny w Twoim telefonie, co umożliwi jego łatwe i szybkie wykorzystanie w razie potrzeby.

Aplikację mojeIKP można pobrać na systemy Android z Google Play lub iOS z App Store.

Zapewnia:

  • prosty, wygodny i bezpieczny dostęp do e-skierowań, e-recept, historii leczenia – także Twoich dzieci i bliskich
  • pomoc w sytuacji nagłego zagrożenia życia
  • praktyczne usługi pomagające zadbać o właściwą dietę, odpowiednią ilość ruchu i utrzymanie formy fizycznej.