Mężczyna leży na kanapie z laptopem na kolanach i umawia się na test covid przez internet.

Zarejestruj się online na test na COVID-19

Od 1 kwietnia 2022 r. zmieniają się zasady testowania na COVID-19.  Bezpłatny test na koronawirusa, w razie potrzeby, wykona lekarz podstawowej opieki zdrowotnej

" " Artykuł archiwalny. Poznaj aktualne zasady testowania

Kto może skorzystać z formularza

Formularz wypełniają osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały ryzyko zakażenia się koronawirusem lub muszą wykonać test:

 • u siebie
 • u dziecka, którego są opiekunem.

Jak działa usługa

 1. Wchodzisz na stronę z formularzem
 2. Wybierasz sytuację, z powodu której chcesz wykonać test.
 3. Odpowiadasz na zadane pytania.
 4. Dalsze postępowanie zależy od wybranej sytuacji. System sprawdza, czy kwalifikujesz się na test Ty lub dziecko, jeśli podejrzewasz koronawirusa.
 5. Wybierasz opcję „zlecenie online” lub „zlecenie przez konsultanta”.
 6. Jeśli kwalifikujesz się na test i wybierzesz opcję „zlecenie online” – logujesz się przez profil zaufany. Potrzebujesz dokumentu tożsamości, by uzupełnić dane. Wysyłasz zgłoszenie. Zlecenie na test zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny.
 7. Jeśli kwalifikujesz się na test i wybierzesz opcję „zlecenie przez konsultanta” – kontaktuje się z Tobą konsultant Domowej Opieki Medycznej. Potrzebujesz dokumentu tożsamości, by uzupełnić dane. Konsultant wystawia Ci zlecenie na test podczas rozmowy. Konsultanci pracują 7 dni w tygodniu od 8:00 do 18:00 (również w weekendy i święta). Formularze złożone po 18.00 będą obsługiwane w miarę możliwości kolejnego dnia lub później.
 8. Otrzymujesz SMS z proponowanym miejscem oraz godziną testu. Dzięki temu unikniesz kolejki w punkcie wymazowym.
 9. Jeśli nie udasz się na test we wskazanym miejscu i terminie, możesz skorzystać z dowolnego innego punktu pobrań. Wtedy jednak obowiązuje Cię kolejka.

Poszukaj odpowiedniego dla siebie mobilnego punktu wymazowego.

Wynik testu możesz sprawdzić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

Przez formularz nie możesz zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby ją zamówić, skontaktuj się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej.

Jeśli otrzymasz zlecenie na test, zostaniesz automatycznie objęty kwarantanną. Pozytywny wynik testu zmienia kwarantannę na izolację domową. Negatywny wynik testu zwalnia Cię z kwarantanny.

Masz pozytywny wynik

Pozytywny wynik oznacza, że jesteś zakażony koronawirusem. Skontaktuj się ze swoim lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który oceni Twój stan zdrowia i ustali leczenie. Umów się z lekarzem na teleporadę. Możesz także skorzystać z monitoringu w ramach Domowej Opieki Medycznej.

Wyszukaj swoją placówkę POZ.

Zlecenie na test w kierunku COVID-19 może także wystawić:

 • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej (POZ)
 • lekarz nocnej pomocy lekarskiej
 • lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl (od 29 października).