Jak rozpoznać pierwsze objawy
Objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to najczęściej:
- zaburzenia pamięci – częste powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypomnieniem niedawnych wydarzeń
- zaburzenia wzrokowo-przestrzenne – niewielkie zaburzenia w poruszaniu się, trudności w rysowaniu, zmiana pola widzenia
- zaburzenia językowe – trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy
- zmiany osobowości – drażliwość, obojętność, apatia, depresja
- zaburzenia wykonawcze – trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej, a także brak dbałości o osobistą higienę
- zaburzenia ruchowe – spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (zespół parkinsonowski).
Jak szybko postępuje choroba
Choroba Alzheimera rozpoczyna się powoli i podstępnie. Potrafi się rozwijać w ukryciu nawet przez kilkanaście lat. Szybkość postępu choroby jest zmienna – chorzy żyją 8–14 lat od pojawienia się początkowych objawów choroby. W zaawansowanych etapach chory jest całkowicie uzależniony od pomocy opiekuna, najczęściej osoby bliskiej, z rodziny.
Czy są lekarstwa na alzheimera
Żadne środki farmakologiczne nie spowodują wyleczenia choroby Alzheimera. Wczesna diagnoza pozwala jednak na wdrożenie leczenia objawowego, które ma na celu spowolnienie choroby i łagodzenie jej skutków. Przestrzeganie zdrowej diety, dbałość o serce, a także podtrzymywanie aktywności fizycznej, intelektualnej i socjalnej to najbardziej skuteczna terapia w chorobach otępiennych.
Przeczytaj więcej o chorobie Alzheimera.
Pobierz poradnik Opieka nad chorym na alzheimera
Artykuł powstał we współpracy NFZ z Polskim Stowarzyszeniem Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera w ramach Forum Organizacji Pacjentów.