Mężczyna i kobieta siedzący naprzeciwko siebie. Kobieta ma notes i długopis. Mężczyzna opowiada z gestykulacją

Do psychologa bez skierowania

Potrzebujesz pomocy psychologa? W czasie pandemii nie musisz mieć skierowania

" " Artykuł archiwalny. 

W ramach ubezpieczenia w NFZ potrzebujesz skierowania do większości lekarzy specjalistów, także do psychologa. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego.

Lekarz kieruje do specjalisty na podstawie wskazań medycznych, a nie na żądanie pacjenta.

Wyjątki systemowe

Od tej zasady są jednak wyjątki. Nie musisz mieć skierowania do pięciu specjalistów: ginekologa i położnika, onkologa, psychiatry, wenerologa, dentysty. Skierowania nie muszą także przedstawiać niektóre grupy pacjentów, np. inwalidzi wojenni i wojskowi, chorzy na gruźlicę, osoby zakażone wirusem HIV, osoby uzależnione od alkoholu, środków odurzających i substancji psychotropowych – w zakresie leczenia odwykowego.

Przeczytaj o zasadach wystawiania skierowań

Wyjątek na czas pandemii

Eksperci z obszaru psychiatrii podkreślają, że pandemia wzmaga poczucie lęku i niepokoju i konieczny jest łatwiejszy dostęp do wsparcia psychologicznego. Dlatego wprowadzono jeszcze jeden wyjątek od zasad leczenia specjalistycznego. Podczas stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii osoby dorosłe mogą korzystać z wizyt u psychologa bez skierowania. Nie jest ono  potrzebne także wtedy, jeśli termin wizyty zostanie wyznaczony po terminie odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Gdy stan zagrożenia epidemicznego lub stan epidemii zostanie odwołany – skierowanie do psychologa znów będzie obowiązywać.