Dwoje dzieci całuje w policzki uśmiechniętą mamę

Mamo, badaj się!

Czy możesz skorzystać z programów profilaktycznych? Jakie badania wykonać? Sprawdź w kalendarzu profilaktycznym Akademii NFZ

Bez względu na to, czy dopiero wkraczasz w dorosłe życie i planujesz założyć rodzinę, jesteś mamą lub babcią, wejdź na portal Akademia NFZ. Znajdziesz tam porady dla kobiet w każdym wieku, osobny dział poświęcony przyszłym matkom i kalendarz profilaktyczny dla wszystkich.

Badania dla każdej kobiety

W każdym wieku dbaj o regularne badania. Konsultacje w sprawie swojego zdrowia przeprowadź z:

  • lekarzem pierwszego kontaktu (POZ – czyli podstawowej opieki zdrowotnej) – który zarówno może zlecić bardzo szerokie badania, jak i skierować do odpowiedniego lekarza specjalisty
  • dentystą
  • ginekologiem – nie potrzebujesz do niego skierowania
  • dietetykiem – bezpłatnie w Centrum Dietetycznym Online prowadzonym przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego; przejdź do Centrum Dietetycznego Online.

 

Co miesiąc wykonuj samobadanie piersi. 3-5 dni po zakończeniu miesiączki (a jeśli nie miesiączkujesz – w ustalony dzień miesiąca) sprawdzaj, czy kształt i rozmiar piersi jest w porządku. Jeśli zauważysz jakąś zmianę, której wcześniej nie było, zgłoś się do lekarza.

 

Skorzystaj też z programów profilaktycznych:

 Akademia NFZ dla wszystkich

Portal Akademia NFZ  służy szerzeniu wiedzy o profilaktyce oraz prozdrowotnych nawykach i postawach. Pokazuje, jak o siebie zadbać, zbudować prawidłowe nawyki i z jakich badań profilaktycznych korzystać. Znajdziesz tam multimedia dla kobiet w ciąży, wysłuchasz podcastów o ważnych tematach zdrowotnych i sprawdzisz swoją wiedzę w ciekawych quizach.

 

By skorzystać z kalendarza profilaktycznego, znaleźć materiały dla dzieci i seniorów i wiele więcej – przejdź na stronę Akademia NFZ!