Pielęgniarka przygotowuje mężczyznę do oddania krwi. Zakłada mu opaskę uciskową. Mężczyzna trzyma w dłoni gumowe czerwone serce.

Oddaj krew – uratujesz czyjeś życie

Cieszysz się zdrowiem? Podziel się swoją krwią! Codziennie czekają na nią pacjenci w szpitalach

W czasie pandemii ze względu na bezpieczeństwo ograniczamy kontakty społeczne. Rzadziej – i w bliższe domu rejony – podróżujemy, rzadziej wychodzimy z domu. Rzadziej też oddajemy krew, co powoduje zmniejszanie się stanów magazynowych krwi i jej składników w Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Polsce.

Krew jest potrzebna każdego dnia

Zapotrzebowanie na krew się nie zmniejsza, wręcz przeciwnie – jest coraz większe. Konieczne jest utrzymanie rezerwy, by zabezpieczyć wszystkich chorych, którzy jej będą potrzebować. Stanie się tak, jeśli codziennie więcej niż obecnie osób będzie się zgłaszać, by oddać swoją krew dla innych.

Apel o krew Narodowego Centrum Krwi

Krew jest szansą na życie lub zdrowie

Krew i jej składniki to dla wielu pacjentów w szpitalach jedyna szansa na życie lub powrót do zdrowia. Jej źródłem jest drugi człowiek – krwi nie można wyprodukować. Dlatego tak ważne jest jej ciągłe pozyskiwanie. Oddając jedną jednostkę krwi (450 ml), ratujesz życie aż trzech osób. Oddając krew 4 lub 6 razy do roku, możesz uratować nawet 24 osoby! Nie ma znaczenia, jaką masz grupę krwi. Każda jest potrzebna, bo istnieją biorcy o różnych grupach.

Miejsca, w których można oddać krew

Krew można oddać w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski, w ich oddziałach terenowych, a także w punktach mobilnych, które codziennie znajdują się w różnych lokalizacjach.

Znajdź Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa blisko Twojego miejsca zamieszkania.

Przeczytaj także

Jak ważna jest krew dla ratowania życia oraz kto, kiedy i jak może ją oddać

Jakie uprawnienia mają krwiodawcy w związku z epidemią

Jak oddać osocze