Kobieta podczas oddawania krwi. Na ramieniu ma opaskę uciskową. Lekarka wbija jej igłę.

Oddaj krew – zobacz, jakie to proste

Chcesz nieść pomoc, ratować zdrowie i życie ludzi? Sprawdź, jakie warunki musisz spełnić i jak wygląda proces oddania krwi

Czy oddanie krwi jest proste?

Zdecydowanie tak. Cały proces zajmuje około godziny. Zaczyna się od rejestracji, wypełnienia formularza i wstępnego badania. Wówczas, po przejściu badań i kwalifikacji do donacji, możesz oddać krew. Zwykle zajmuje to około 10 minut. Jeśli oddajesz krew pełną, jednorazowo zostanie Ci jej pobrane 450 ml. Po oddaniu krwi spędź parę chwil w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, aby odpocząć.

Nawet jeśli nie znasz swojej grupy krwi, możesz oddać krew. Każdorazowo w punkcie dokonującym pobrania Twoja krew jest badana i oznaczana jest jej grupa.

Czy oddanie krwi jest bezpieczne?

Tak. Oddawanie krwi jest bezpieczne. Do pobierania krwi używa się wyłącznie sterylnego sprzętu jednorazowego użytku.

Jak wygląda proces kwalifikacji?

Podczas procesu kwalifikacji jako potencjalny krwiodawca wypełniasz kwestionariusz, w którym odpowiadasz na pytania dotyczące m.in. Twojego stanu zdrowia. Odpowiadaj na nie ze szczególną starannością. Poinformuj osobę przeprowadzającą wywiad, jakie leki – i z jakiego powodu – aktualnie przyjmujesz. Choroba, ze względu na którą bierzesz leki, może na stałe lub czasowo dyskwalifikować Cię z możliwości oddawania krwi.

Oddanie krwi nie spowoduje przymusu oddawania krwi w przyszłości. Organizm nie produkuje więcej krwi, niż potrzebuje. Jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję jak np. krwawienie z nosa, skaleczenie w palec czy miesiączka.

Jak często możesz oddawać krew?

W zależności od metody pobrania możesz oddać:

  • krew pełną – 4 razy w roku, jeśli jesteś kobietą, lub 6 razy w roku, jeśli jesteś mężczyzną. Musisz zachować minimum 8 tygodni odstępu pomiędzy donacjami
  • osocze – po spełnieniu szczególnych wymagań: co tydzień, przy czym możesz oddać maksymalnie 25 litrów osocza w ciągu roku (warunkiem pobierania osocza metodą plazmaferezy w odstępach 1-tygodniowych jest stężenie przeciwciał IgG u dawcy nie niższe niż 8 g/l. Jeśli oddajesz osocze tą metodą tak często, co najmniej raz w roku musisz mieć sprawdzone stężenie IgG)
  • płytki krwi – 12 razy w roku. Przerwy między zabiegami muszą wynosić minimum 4 tygodnie
  • koncentrat krwinek czerwonych (KKCz) – co 8 tygodni (donacje metodą erytroaferezy).

Plazmafereza i erytroafereza to rodzaje aferezy – czyli metody odseparowania określonych składników z krwi pełnej. Więcej na ich temat przeczytasz w tekście Droga krwi .

Gdzie możesz oddać krew?

Krew możesz oddać w:

  • Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na terenie całej Polski
  • oddziałach terenowych tych centrów
  • mobilnych punktach pobierania krwi, w ramach akcji wyjazdowych.

Harmonogram akcji wyjazdowych znajdziesz na stronach internetowej każdego CKiK.

Znajdź Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa blisko Twojego miejsca zamieszkania