Kobieta ma plaster po szczepieniu, obok widoczny UCC

Pierwsza dawka za granicą, druga w Polsce

Możesz przyjąć drugie szczepienie w Polsce, kiedy pierwszą dawkę podano Ci w innym kraju Unii Europejskiej. Swój Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta

Pracujesz lub studiujesz w kraju unijnym i tam zaszczepiłeś/aś się pierwszą dawką szczepionki Pfizera, Moderny lub Astra Zeneki? Teraz możesz zaszczepić się drugą dawką w Polsce i zostanie to odnotowane na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu pobierzesz z IKP Twój Unijny Certyfikat COVID.

Internetowe Konto Pacjenta ma każdy, kto ma PESEL.

PSprawdź, jak zalogować się na Internetowe Konto Pacjenta lub jak zainstalować aplikację mojeIKP oraz jak pobrać Unijny Certyfikat COVID.

Jak to załatwić?

  • Zgłoś się do dowolnego punktu szczepień. Znajdź punkt szczepień
  • Przedstaw następujące dokumenty (będą one przechowywane w punkcie szczepień w Twojej dokumentacji pacjenta):
    • oryginał dowodu szczepienia zagranicą wraz z kopią dokumentu
    • tłumaczenie na język polski powyższego dokumentu przez tłumacza przysięgłego
    • oświadczenie zawierające zgodę na przetwarzanie danych osobowych – pobierz załącznik.
  • Punkt szczepień wprowadzi Twoje szczepienie do systemu e-zdrowie (P1).
  • Teraz możesz umówić się na podanie drugiej dawki szczepionki. Po pełnym zaszczepieniu otrzymasz Unijny Certyfikat COVID (UCC), który będzie do pobrania na Internetowym Koncie Pacjenta, w aplikacji mojeIKP lub mObywatel. Możesz też poprosić o wydrukowanie UCC podczas wizyty w punkcie szczepień.

Możliwość zaszczepienia się drugą dawką w Polsce, kiedy pierwszą otrzymało się za granicą, mają też cudzoziemcy, uprawnieni do uczestnictwa w Narodowym Programie Szczepień.

Osoby, które dostały Unijny Certyfikat Covid po pierwszej dawce, nie muszą tłumaczyć go na język polski, wystarczy, że dostarczą jego kopię. 

Więcej o uzupełnianiu informacji o szczepieniu poza Polską