" "

Sezon na grypę

Jesteśmy w środku sezonu zachorowań na grypę. Kto się zaszczepił, może być zadowolony, bo liczba chorych rośnie

Każdego roku w Polsce na grypę i choroby grypopodobne choruje ponad 4,5 mln osób. Większość pacjentów wraca do zdrowia po kilku dniach, ale u niemowląt i małych dzieci oraz u osób dorosłych powyżej 65 lat lub młodszych z chorobami przewlekłym powikłania po grypie mogą być bardzo niebezpieczne, a nawet śmiertelne.

Od 1 do 31stycznia 2020 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 204 726 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę — informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — Państwowy Zakład Higieny.

Średnio dziennie na grypę zapadało 59 na 100 tys. osób. Z powodu grypy lub jej podejrzenia  od 1 do 31 stycznia 2020 r.   1 286 osób  trafiło do szpitala, a 5 osób zmarło.

Zachorować na grypę może każdy, ale szczególnie ciężko przechodzą grypę:

  • osoby powyżej 65. roku życia
  • dzieci poniżej 5. roku życia
  • kobiety w ciąży 
  • osoby z nadwagą/otyłością 
  • osoby z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, niedoborami odporności (np. zakażenie wirusem HIV), cukrzycą, zastoinową niewydolnością serca.

Sprawdź, jak nie zachorować na grypę

O dostępnych szczepionkach na grypę przeczytaj na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Państwowego Zakładu Higieny.

Sprawdź dostępne szczepionki

Źródła

„Zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce”, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego — Państwowy Zakład Higieny, Zakład Epidemiologii Chorób Zakaźnych i Nadzoru, Pracownia Monitorowania i Analizy Sytuacji Epidemiologicznej, Meldunki Epidemiologiczne.