Pielęgniarka szczepi pacjenta na wózku

Szczepienia osób z niepełnosprawnościami

Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie mogą się zaszczepić przeciw COVID-19 bez kolejki i wcześniejszego umawiania się

" " Artykuł archiwalny. Zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat szczepień przeciw COVID-19

W powszechnym punkcie szczepień

Jeśli jesteś osobą z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, to od 10 maja 2021 r. masz prawo do obsługi poza kolejnością w powszechnym punkcie szczepień. Nie musisz umawiać się na termin, wystarczy, że się zgłosisz.

Jeśli jesteś opiekunem osoby z niepełnosprawnością, również masz takie prawo. Nie musisz tego udowadniać, wystarczy, że na miejscu podpiszesz oświadczenie. Osoba, której towarzyszysz, może być poproszona o poświadczenie tego.

Z możliwości zaszczepienia się bez kolejki może skorzystać do 3 opiekunów osoby z niepełnosprawnościami.

Wejdź na stronę z mapą punktów szczepień. Poniżej wyszukiwarki znajdziesz dwa filtry z typem punktów – populacyjnym i powszechnym. Wybierz typ: powszechny.

Znajdź najbliższy punkt szczepień

Punkty szczepień zostały zobowiązane do zapewnienia odpowiedniego wsparcia np. opiekuna lub asystenta, który pomoże osobie ze szczególnymi potrzebami, w tym osobie z niepełnosprawnością m.in. w wypełnieniu dokumentów, wejściu do budynku lub w dotarciu do punktu zabiegowego oraz porozumieniu się z pracownikami punktu szczepień np. za pomocą tłumacza migowego.

Szczepienia w ośrodkach opieki i aktywności

Od 10 maja m.in. placówki aktywności i opieki mogą umawiać swoich pracowników i osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów na szczepienia przeciw COVID-19.

Dotyczy to:

  • ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, o jakich mowa w ustawie o pomocy społecznej (środowiskowe domy samopomocy i kluby samopomocy)
  • warsztatów terapii zajęciowej
  • zakładów aktywności zawodowej
  • centrów integracji społecznej
  • klubów integracji społecznej
  • ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych
  • uczestników programu „Rehabilitacja 25 plus”
  • szkół przysposabiających do pracy
  • mieszkań chronionych.

Aby zorganizować szczepienie, każdy ośrodek zgłasza do wybranego punktu szczepień liczbę osób chętnych i przygotowuje listę.

Szczepienia odbywać się będą w miarę dostępności szczepionek. W punktach szczepień, które dysponują szczepionkami, szczepienia mogą odbywać się na bieżąco.

Szczepienie w domu

Osoby, których stan zdrowia uniemożliwia samodzielne dotarcie do stacjonarnego punktu szczepień lub skorzystanie z transportu organizowanego przez jednostki samorządu terytorialnego, zostaną zaszczepione przez wyjazdowe punkty szczepień.

Dowiedz się, jak działają szczepienia wyjazdowe

 Tuż przed zabiegiem wypełnisz kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego, a następnie pracownik medyczny sprawdzi, czy możesz być zaszczepiony i zakwalifikuje do szczepienia.

Po podaniu szczepionki pozostań na wypadek wystąpienia jakichś niepożądanych reakcji poszczepiennych w punkcie szczepienia w okresie wskazanym przez pracownika medycznego (standardowo 15 minut). Po szczepieniu zostanie Ci wydane zaświadczenie o przeprowadzonym szczepieniu ochronnym.

Fakt zaszczepienia zostanie potwierdzony poprzez Unijny Certyfikat COVID, który  znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Na UCC składa się kod QR i unikalny identyfikator. Certyfikat możesz pobrać w formie pdf lub zeskanować jako kod QR. Możesz go też otrzymać go w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień, po zabiegu.

W Polsce UCC będzie ważny po 14 dniach od podania drugiej dawki szczepionki.  

Więcej na temat Unijnego Certyfikatu COVID (UCC)