Rodzice obejmują i całują nastolatkę

Zabezpiecz dziecko przed rakiem

Od 1 września w każdej przychodni POZ możesz bezpłatnie zaszczepić przeciw HPV dziecko, które skończyło 9 lat, a jest jeszcze przed 14. urodzinami. To szczepienie w dorosłym życiu uchroni je przed nowotworem

Około 50–75% dorosłych kobiet zakaża się wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). HPV jest przyczyną raka szyjki macicy, ale może też powodować inne nowotwory (raka odbytu, sromu, pochwy, prącia oraz gardła). Dlatego szczepi się również chłopców.

Najlepiej jest zaszczepić dziecko, zanim może mieć kontakt z wirusem, który przenosi się drogą płciową. Prezerwatywa nie chroni w pełni przez zakażeniem.

Więcej o zakażeniach HPV

Szczepienie przeciw HPV to zabezpieczenie na całe życie.

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Jest powszechnie stosowana w 125 krajach. W krajach, które wprowadziły szczepienia przeciw HPV, liczba zakażeń spadła nawet do 90%. 

Zapisując dziecko na to szczepienie, możesz wybrać jedną z dwóch dostępnych szczepionek (2-walentną Cervarix lub 9-walentną Gardasil9). Obie dają porównywalne korzyści. Szczepienia są dwudawkowe.

Kto zyskał prawo do szczepienia

Do tej pory program bezpłatnych szczepień przeciw HPV obejmował dziewczęta i chłopców, którzy skończyli 11 lat, a jeszcze nie mieli 14. urodzin. Od 1 września można zaszczepić dzieci tuż po 9. urodzinach.

Nadal szczepionka 2-walentna Cervarix przeciw HPV jest bezpłatna dla wszystkich dzieci od 9 do 18 lat. Dzieci mogą zostać bezpłatnie zaszczepione przeciw HPV, jeśli lekarz wystawi e-receptę. Wówczas rodzic realizuje e-receptę w aptece, umawia dziecko na szczepienie bezpośrednio w przychodni POZ i przynosi szczepionkę. 

Jak zaszczepić dziecko

Możesz umówić dziecko na szczepienie przeciw HPV:

  • w Twojej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To teraz główna ścieżka zapisywania dziecka na szczepienie.

Od września przychodnie POZ nie mają obowiązku zgłaszania dostępnych terminów szczepienia do systemu e-zdrowia, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się:

  • przez Internetowe Konto Pacjenta
  • przez aplikację mojeIKP
  • przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00–18.00).

Przyprowadź na szczepienie dziecko zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

W czym Ci pomoże IKP i mojeIKP

Na Internetowym Koncie Pacjenta swojego dziecka możesz:

  • wybrać lub zmienić jego lekarza POZ i pielęgniarkę POZ
  • znaleźć informację o jego szczepieniach.

W aplikacji mobilnej mojeIKP znajdziesz kontakt do Twojej przychodni POZ.

Informacja, jak zapisać dziecko przez IKP lub mojeIKP

Co robić, gdy dziecko jest już po pierwszej dawce

Twoje dziecko przyjęło już pierwszą dawkę poza programem? Teraz może otrzymać bezpłatnie drugą. Umów je na szczepienie w ramach programu. Jeżeli pierwsza dawka nie jest widoczna na IKP, w trakcie wizyty w POZ pokaż potwierdzenie przyjęcia pierwszej dawki. Placówka wprowadzi tę informację do systemu, a przyjęcie drugiej dawki będzie już widoczne na IKP.

Jeśli Twoje dziecko urodziło się w 2010 r. i pierwszą dawkę przyjęło przed ukończeniem 14. roku życia, to może otrzymać drugą dawkę po 14. urodzinach.

Więcej informacji o HPV i szczepieniach na stronie Szczepienia przeciw HPV.