certyfikat na trzymanym telefonie

Zmiany w certyfikatach COVID

Od 1 lutego Unijny Certyfikat COVID ważny jest przez 270 dni po szczepieniu. Osoby, które wyzdrowiały po zakażeniu koronawirusem, potwierdzonym testem antygenowym, będą dostawać Krajowy Certyfikat COVID

Unijny Certyfikat COVID (UCC), który dostajesz po szczepieniu podstawowym, przypominającym czy uzupełniającym jest teraz ważny przez 270 dni.

Od 6 kwietnia 2022 r. UCC po szczepieniu dla osoby poniżej 18. roku życia jest ważny bezterminowo. A od 26 kwietnia UCC wydane osobom dorosłym po dawce przypominającej są bezterminowe. 

Dowiedz się więcej na temat UCC

Nowy certyfikat

Jeśli lekarz POZ zrobi Ci test antygenowy, zostanie on wpisany do systemu informacji zdrowotnej – co oznacza, że wynik testu zobaczysz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub odbierzesz go w aplikacji mojeIKP:

  • po dodatnim wyniku testu zostaniesz skierowany/a na izolację domową. Informację o tym, ile potrwa Twoja izolacja, również znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Po upływie 10. dni od pozytywnego wyniku testu otrzymasz Krajowy Certyfikat COVID. Certyfikat ten nie będzie jednak podstawą do przekraczania granicy, będzie ważny tylko w Polsce. Krajowy Certyfikat COVID będzie ważny przez 180 dni od testu
  • jeśli test wypadnie ujemnie, dostaniesz Unijny Certyfikat COVID po teście (ważny przez 48 godzin).

Obydwa certyfikaty znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta i w aplikacji mojeIKP.