E-recepty weszły w życie w styczniu 2020 r., a rok później pojawiły się e-skierowania. Wiele osób ma już ich sporo na swoim Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki pojawieniu się kategorii archiwum nie tracisz swojej historii leczenia, a łatwiej Ci znaleźć aktywne, czyli do realizacji, e-recepty i e-skierowania.
Ile czasu ważna jest e-recepta
Co do zasady e-recepta jest ważna 30 dni, ale są i takie, które są ważne 7, 120 lub 365 dni. Żeby e-recepta była ważna rok, lekarz musi to zaznaczyć.
E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności:
- najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku – tylko 7 dni
- e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.
Jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji („data realizacji od”), to czas na wykupienie e-recepty rozpoczyna się w momencie jej wystawienia. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to od tego dnia możesz wykupić lek.
W przypadku leków na choroby przewlekłe lekarz może zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni, ale lekarz może przepisać leki potrzebne na 360 dni kuracji.
Więcej na temat e-recepty rocznej
Jak wygląda archiwum e-recept na IKP
Do archiwum trafiają e-recepty wystawione, niezrealizowane. Jeśli jednak taka recepta nie ma wypisanej daty ważności, trafi do archiwum po 120 dniach od:
- podanej na niej „daty realizacji od… „
- lub – jeśli nie ma daty realizacji – od daty wystawienia.
Jeśli recepta jest zrealizowana lub zrealizowana częściowo trafi do archiwum po 180 dniach od jej wystawienia.
Zobacz, jak to działa. Zaloguj się na IKP i wejdź w „Recepty” > „Moje recepty”.
Teraz możesz wybierać, klikając na kafelek, czy chcesz oglądać aktywne e-recepty, czy archiwum. Po wybraniu właściwego filtra kliknij na „Szukaj”.
Ile czasu ważne jest e-skierowanie do specjalisty
Twoje e-skierowanie jest ważne, dopóki nie zakończy się leczenie schorzenia, na które dostałeś to e-skierowanie. Jeśli lekarz specjalista decyduje, że musisz do niego przyjść na kolejne konsultacje/badania, nie musisz mieć nowego skierowania.
E-skierowanie trzeba „odnowić”, jeśli nie podjąłeś/podjęłaś leczenia w ciągu ostatnich 730 dni.
Nowe skierowanie będzie konieczne wtedy, gdy:
- zakończyłeś/zakończyłaś leczenie u danego specjalisty
- pojawił się zupełnie nowy problem zdrowotny
- problem powrócił po zakończeniu leczenia.
Jak wygląda archiwum e-skierowań na IKP
To, czy Twoje e-skierowanie trafi do archiwum, zależy od Twojej sytuacji zdrowotnej. Możesz mieć pięcioletnie skierowanie „w realizacji”, jeśli proces leczenia się nie skończył, a więc placówka nie zakończyła go realizować.
Zaloguj się na IKP i wejdź w „Skierowania”.
Teraz możesz wybierać, klikając na kafelek, czy chcesz oglądać aktywne e-skierowania, czy archiwum. Po wybraniu właściwego filtra, kliknij na „Szukaj”.