Dzieci z chorobami alergicznymi, bez względu na liczbę alergenów, na które są uczulone, powinny być szczepione tak jak zdrowe dzieci – zgodnie z obowiązującym Programem Szczepień Ochronnych. Nie powinniśmy opóźniać lub przerywać szczepień. Korzyści z ochrony, jaką dają szczepienia u chorych na choroby alergiczne, zdecydowanie przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki.
Dlaczego trzeba szczepić dzieci z chorobami alergicznymi?
Coraz więcej osób – w tym dzieci – ma rozpoznaną alergię. Alergicy często przechodzą ciężej choroby zakaźne. Szczepienia mogą temu zapobiec.
Pacjenci:
- z chorobami alergicznymi
- astmą oskrzelową
- uczuleni na typowe czynniki środowiskowe, jak kurz, zwierzęta, pyłki czy pokarmypowinni być szczepieni zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych.
Poza szczepionkami obowiązkowymi warto rozszerzyć zakres szczepień o szczepionki zalecane.
U pacjentów z chorobami alergicznymi ważne są szczepienia przeciw:
- pneumokokom
- krztuścowi
- ospie wietrznej
- grypie.
Można zapobiegać chorobom, które są dla alergików szczególnie niebezpieczne. Na przykład:
- astma oskrzelowa zwiększa ryzyko ciężkiego przebiegu chorób, takich jak: grypa, inwazyjna choroba pneumokokowa, krztusiec
- pacjenci z atopowym zapaleniem skóry są częściej narażeni na powikłania w przebiegu ospy wietrznej.
Jak zminimalizować ryzyko reakcji alergicznej po szczepieniu?
Przed każdym szczepieniem dziecka niezbędna jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza, który ocenia stan zdrowia i ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.
Lekarz analizuje reakcje po poprzednich szczepieniach. Proces ten przebiega zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami dla szczepień. Lekarz prowadzi wywiad dotyczący chorób o podłożu alergicznym. Kwalifikacja pacjenta powinna dotyczyć konkretnego szczepienia i konkretnego preparatu (szczepionki).
Na podstawie wywiadu lekarz może uznać, że jest konieczne zachowanie szczególnej ostrożności
w czasie szczepienia. Wtedy wydłuży czas obserwacji pacjenta po szczepieniu. U niektórych chorych lekarz może rozważyć szczepienie w warunkach szpitalnych.
Niepożądane odczyny poszczepienne
Profil bezpieczeństwa szczepionek podawanych dzieciom z chorobami alergicznymi jest podobny do całej populacji. Po szczepieniu mogą wystąpić niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Mogą one mieć charakter:
- miejscowy – rumień, obrzęk, zaczerwienienie, bolesność
- ogólny – podwyższona temperatura, pokrzywka, złe samopoczucie, drgawki
- najcięższy – reakcja anafilaktyczna.
Reakcje anafilaktyczne po szczepieniu zdarzają się bardzo rzadko – około 1 przypadek na 1 milion podanych dawek szczepionki.
Po szczepieniu mogą wystąpić także niepożądane odczyny poszczepienne o charakterze alergicznym. Wiązać się to może czasami z obecnością alergizujących substancji pomocniczych, jak białko jaja kurzego, żelatyna, neomycyna czy też lateks w opakowaniu szczepionki.
Przeciwwskazania do szczepień
Istnieją przeciwwskazania do wykonania szczepień ochronnych u dzieci z chorobami alergicznymi.
-
Bezwzględnym przeciwwskazaniem do szczepienia jest wystąpienie ciężkiej reakcji anafilaktycznej na składnik szczepionki lub poprzednią dawkę szczepionki.
-
Czasowym przeciwwskazaniem do szczepienia jest umiarkowana i ciężka choroba infekcyjna o ostrym przebiegu z gorączką lub bez, zaostrzenie lub znaczne nasilenie przebiegu choroby przewlekłej.
-
Opóźnienie szczepienia należy rozważyć w okresie dużego stężenia alergenów lub w przypadku obniżonej odporności w terapii choroby alergicznej.
Większość przeciwwskazań do szczepień w grupie pacjentów z chorobami alergicznymi ma charakter czasowy.
Sytuacje, które nie są przeciwwskazaniem do szczepień:
- łagodna choroba infekcyjna
- antybiotykoterapia
- łagodne i umiarkowane reakcje miejscowe po poprzedniej dawce szczepionki, tj. obrzęk, zaczerwienienie, bolesność
- stabilna postać choroby alergicznej – objawy o słabym lub umiarkowanym nasileniu, zadowalająca kontrola choroby
- alergia na substancje, które nie wchodzą w skład szczepionki
- prowadzenie swoistej immunoterapii alergenowej (odczulania)
- dodatnie wyniki testów skórnych lub alergenowo swoistych dla antygenów zawartych w szczepionkach przy braku manifestacji alergii.
Szczepienia a przewlekłe choroby alergiczne
Coraz więcej osób, w tym dzieci, choruje na alergie i astmę oskrzelową. Powstają pytania, czy szczepienia zwiększają ryzyko zachorowania ma przewlekłe choroby alergiczne. Odpowiedź brzmi: „nie”. Szeroko zakrojone, dobrze zaplanowane badania epidemiologiczne nie potwierdziły związku pomiędzy szczepieniami a alergią. Przeciwnie, szczepienia chronią przed ciężkim przebiegiem chorób i powikłaniami.
Badania naukowe obejmujące duże grupy nie potwierdziły, aby szczepienia zwiększały ryzyko rozwoju alergii czy astmy oskrzelowej.
Przeczytaj więcej sprawdzonych informacji o szczepieniu osób z alergiami na stronie szczepienia.info