Od stycznia 2021 r. skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie. A od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Teraz czas na e-skierowanie do sanatorium.
Jakie zalety ma e-skierowanie
Zalety e-skierowania do sanatorium:
- e-skierowania nie zgubisz – jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP
- możesz w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mojeIKP
- jako rodzic możesz śledzić historię leczenia swoich dzieci zarówno na IKP, jak i w mojeIKP
- nie musisz przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zrobić to w terminie 30 dni.
Jak będziesz otrzymywać powiadomienia
Wystawione e-skierowanie znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie”.
Wyszukasz je, wpisując rodzaj e-skierowania lub datę:
Zobaczysz, jaki status ma e-skierowanie.
Powiadomienie o tym, na jakim etapie zatwierdzania jest Twoje e-skierowanie, dostaniesz też listownie.
Kiedy dostaniesz papierowe skierowanie
Skierowanie do sanatorium w postaci papierowej dostaniesz, jeśli:
- lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie
- skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju.
Skierowania do sanatorium mogą być wystawiane nadal w postaci papierowej do 30 czerwca 2023 r.
Jeśli będziesz szukać na IKP informacji na temat zrealizowanych papierowych skierowań do sanatorium, to znajdziesz je w osobnej podzakładce, a nie łącznie z e-skierowaniami.
Jak wyjechać do sanatorium
Kiedy lekarz wystawi Ci e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do Twojego oddziału NFZ. Nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.
W oddziale NFZ e-skierowanie rozpatrzy lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, otrzymasz informację, jaki numer otrzymało Twoje skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Jeśli uzna, że e-skierowanie wymaga uzupełnienia, odeśle je do lekarza, który je wystawił, lub do Ciebie.
Czego może dotyczyć uzupełnienie? Chociaż szpitale, przychodnie i lekarze mają możliwość umieszczania w systemie Twoich wyników badań, wypisów ze szpitala i innych elektronicznych dokumentów medycznych, nie wszystkie to robią. Możesz więc otrzymać prośbę o dostarczenie informacji, o które prosi NFZ (np. o kopię karty leczenia szpitalnego).
Żeby dołączyć na IKP dokumenty (np. wyniki badań), kliknij na kafelek „Kontakt z NFZ”.
Następnie zobaczysz wyskakujące okienko i uzyskasz możliwość dołączenia plików.
Dowiedz się więcej na temat elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)
Jeśli lekarz z NFZ odrzuci Twoje skierowanie np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, również otrzymasz informację do wiadomości. Od tej decyzji lekarza NFZ nie przysługuje odwołanie.
Jeśli w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, jakich potrzebujesz, są wolne miejsca, NFZ potwierdzi e-skierowanie. Otrzymasz te informację nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.
Jeśli brakuje miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, otrzymasz informację o przybliżonym czasie oczekiwania. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz zawsze informację, na jakim etapie procedowania jest Twoje e-skierowanie.
Od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą w sanatorium również osoby na emeryturze rolniczej.