rehabilitantka ze starszym panem

Do sanatorium z e-skierowaniem

Teraz skierowanie na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową będzie wystawiane w formie elektronicznej. Informacje, na jakim etapie jest Twoje e-skierowanie, znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta

Od stycznia 2021 r. skierowania w formie elektronicznej wystawiane są do szpitala, lekarza specjalisty, na zabieg (np. szczepienie przeciw COVID-19) lub badanie. A od listopada 2021 r. również na rehabilitację. Teraz czas na e-skierowanie do sanatorium.

Jakie zalety ma e-skierowanie

Zalety e-skierowania do sanatorium:

  • e-skierowania nie zgubisz – jest dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) oraz w aplikacji mojeIKP
  • możesz w każdym momencie sprawdzić historię swoich e-skierowań na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) i w aplikacji mojeIKP
  • jako rodzic możesz śledzić historię leczenia swoich dzieci zarówno na IKP, jak i w mojeIKP
  • nie musisz przesyłać skierowania do NFZ i pilnować, by zrobić to w terminie 30 dni.

Jak będziesz otrzymywać powiadomienia

Wystawione e-skierowanie znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Skierowania” lub w aplikacji mojeIKP w zakładce „e-zdrowie”.

e-skierowanie do sanatorium

Wyszukasz je, wpisując rodzaj e-skierowania lub datę:

wyszukiwarka e-skierowań

 

Zobaczysz, jaki status ma e-skierowanie.

statusy e-skierowania do sanatorium

Powiadomienie o tym, na jakim etapie zatwierdzania jest Twoje e-skierowanie, dostaniesz też listownie.

Kiedy dostaniesz papierowe skierowanie

Skierowanie do sanatorium w postaci papierowej dostaniesz, jeśli:

  • lekarz nie ma dostępu do internetu, a więc do systemu e-zdrowie
  • skierowanie dotyczy leczenia lub rehabilitacji poza granicami kraju.

Skierowania do sanatorium mogą być wystawiane nadal w postaci papierowej do 30 czerwca 2023 r.

Jeśli będziesz szukać na IKP informacji na temat zrealizowanych papierowych skierowań do sanatorium, to znajdziesz je w osobnej podzakładce, a nie łącznie z e-skierowaniami. 

Jak wyjechać do sanatorium

Kiedy lekarz wystawi Ci e-skierowanie do sanatorium, automatycznie zostanie ono przesłane do Twojego oddziału NFZ. Nie musisz pilnować terminów i przynosić papierowego wydruku skierowania do oddziału.

W oddziale NFZ e-skierowanie rozpatrzy lekarz – specjalista balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej (specjalista od leczenia uzdrowiskowego). Jeśli je zatwierdzi, otrzymasz informację, jaki numer otrzymało Twoje skierowanie, jak zostało rozpatrzone i jaki jest przewidywany okres oczekiwania. Jeśli uzna, że e-skierowanie wymaga uzupełnienia, odeśle je do lekarza, który je wystawił, lub do Ciebie.

Czego może dotyczyć uzupełnienie? Chociaż szpitale, przychodnie i lekarze mają możliwość umieszczania w systemie Twoich wyników badań, wypisów ze szpitala i innych elektronicznych dokumentów medycznych, nie wszystkie to robią. Możesz więc otrzymać prośbę o dostarczenie informacji, o które prosi NFZ (np. o kopię karty leczenia szpitalnego).

Żeby dołączyć na IKP dokumenty (np. wyniki badań), kliknij na kafelek „Kontakt z NFZ”.

procedowanie skierowania do sanatorium 1

Następnie zobaczysz wyskakujące okienko i uzyskasz możliwość dołączenia plików.

procedowanie skierowania do sanatorium 2

Dowiedz się więcej na temat elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM)

Jeśli lekarz z NFZ odrzuci Twoje skierowanie np. z powodu przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego, również otrzymasz informację do wiadomości. Od tej decyzji lekarza NFZ nie przysługuje odwołanie.

Jeśli w sanatorium, które oferuje leczenie lub rehabilitację, jakich potrzebujesz, są wolne miejsca, NFZ potwierdzi e-skierowanie. Otrzymasz te informację nie później niż 14 dni przed datą rozpoczęcia leczenia.

Jeśli brakuje miejsc w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego lub rehabilitacji uzdrowiskowej, otrzymasz informację o przybliżonym czasie oczekiwania. Na Internetowym Koncie Pacjenta znajdziesz zawsze informację, na jakim etapie procedowania jest Twoje e-skierowanie.

Od 1 stycznia 2023 r. KRUS może kierować na rehabilitację leczniczą w sanatorium również osoby na emeryturze rolniczej.