W nagłej chorobie lub przy pogorszeniu stanu zdrowia możesz leczyć się na zasadach obowiązujących w kraju, który odwiedzisz. Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) przysługuje każdemu, kto ma prawo do świadczeń NFZ podczas wyjazdu do państw:
- Unii Europejskiej
- EFTA – Islandii, Liechtensteinu, Norwegii, Szwajcarii
- Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.
Jeśli przebywasz w jednym z tych państw, obowiązują Cię zasady udzielania pomocy medycznej danego kraju. Sprawdź, jaki jest zakres ubezpieczenia i ewentualne dopłaty do świadczeń medycznych, zanim wyruszysz z domu.
Zasady leczenia w poszczególnych krajach
Zasady w poszczególnych krajach są rożne. Jeśli np. planujesz uprawianie sportów – sprawdź, czy obejmuje je ubezpieczenie w kraju, do którego się wybierasz.
Podobnie obcokrajowcy ubezpieczeni w państwach UE lub EFTA podczas pobytu w Polsce otrzymają pomoc medyczną na tych samych zasadach, co osoby ubezpieczone w NFZ.
- NFZ nie zwraca kosztów międzynarodowego transportu sanitarnego
- EKUZ nie dotyczy leczenia planowanego, obejmuje tylko nagłe przypadki
- to lekarz decyduje, czy świadczenie jest niezbędne.
Może się zdarzyć, że utracisz prawo do świadczeń w ramach NFZ. Twój EKUZ przestanie być ważny po 30 dniach. Nawet wtedy, gdy karta ma wpisany dłuższy termin ważności. Tylko osoby ubezpieczone mogą z niej korzystać.
Przed wyjazdem upewnij się, że masz prawo do świadczeń. Jeśli bez uprawnienia posługujesz się kartą lub tymczasowym certyfikatem, ryzykujesz zwrot kosztów leczenia z własnej kieszeni.
Aktualną kartę musi mieć każdy członek rodziny, również dzieci. Złóż wnioski o wydanie kart, jeśli nie masz ich lub utraciły ważność.
Gdzie złożyć wniosek o kartę
Każdy ubezpieczony może dostać kartę, jeśli złoży wniosek o jej wydanie:
- w oddziale NFZ
- elektronicznie poprzez e-PUAP, Internetowe Konto Pacjenta lub mojeIKP
- pocztą, na adres dowolnego oddziału lub delegatury NFZ lub punktu obsługi klienta NFZ.
Kilka wskazówek
- Złóż osobno wnioski dla każdego członka rodziny.
- Jeśli masz pełnoletnie dzieci, mogą same złożyć wnioski albo musisz mieć ich upoważnienie.
- Jeśli jesteś uczniem, studentem lub doktorantem i masz ponad 18 lat, do wniosku o EKUZ dołącz kopię legitymacji lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki.
- Odbierz EKUZ w oddziale lub delegaturze NFZ, w których składasz wniosek. Możesz upoważnić do tego pełnomocnika.
- Chcesz dostać EKUZ pocztą – zaznacz taką opcję we wniosku o kartę lub prześlij wniosek za pomocą ePUAP.
Tymczasowy certyfikat
Jeśli jesteś za granicą i potrzebujesz pomocy medycznej, a nie masz karty lub zaginęła, możesz wystąpić o wydanie certyfikatu tymczasowo zastępującego EKUZ. Złóż wtedy wniosek przez e-PUAP lub aplikację mojeIKP.
Dowiedz się więcej o tym, jak dostać certyfikat.
Certyfikat uprawnia do takich samych świadczeń jak EKUZ. Wydawany jest w wyjątkowych okolicznościach – kiedy konieczne jest nagłe podjęcie leczenia lub zostało ono już rozpoczęte, a okazało się, że nie masz przy sobie EKUZ.