rodzina na wakacjach

Na urlopie do lekarza

Jedziesz na urlop nad morze lub nad jezioro? Pamiętaj, że nawet poza miejscem zamieszkania możesz korzystać ze świadczeń zdrowotnych

W razie lżejszych dolegliwości

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do dowolnej przychodni (takiej, która ma umowę z NFZ), by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską. POZ zapewnia pomoc od poniedziałku do piątku między godz. 8:00 a 18:00. Po godz. 18:00 w dni powszednie, soboty, niedziele i święta można skorzystać z pomocy lekarza i pielęgniarki POZ w ambulatorium nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna

Lekarz lub pielęgniarka POZ udzieli Ci pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej codziennie od godz.18:00 do godz. 8:00 rano następnego dnia. A także przez 24 h na dobę w soboty, niedziele, dni świąteczne i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Pomoc przez telefon lub internet

Masz telefon lub tablet czy laptop z internetem? Skorzystaj z porady medycznej przez telefon lub online:

  • możesz uzyskać teleporadę w Twojej przychodni lub innej, której lekarze udzielają konsultacji przez telefon. Telefony znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Dzięki teleporadzie możesz m.in.:

  • skonsultować niepokojące objawy lub złe samopoczucie
  • omówić wyniki badań, np. poziomu cukru czy ciśnienia
  • poprosić o e-receptę na leki, które stale przyjmujesz w chorobie przewlekłej
  • zapytać o dawkowanie leku
  • otrzymać poradę medyczną
  • otrzymać e-zwolnienie.

To pracownik medyczny podejmie decyzję, czy teleporada jest wystarczająca w Twoim przypadku. Czasami potrzebna będzie wizyta tradycyjna, by lekarz mógł Cię zbadać i ocenić bezpośrednio stan Twojego zdrowia.

W przypadku urazu i nagłego zagrożenia zdrowia

Szpitalne Oddziały Ratunkowe (SOR) udzielą natychmiastowej pomocy medycznej w przypadku nagłego pogorszenia się stanu zdrowia (np. urazu, złamania) lub zagrożenia życia. Pacjenci są przywożeni na SOR karetką lub zgłaszają się tam sami. SOR nie zastępuje jednak lekarza podstawowej opieki zdrowotnej ani lekarza poradni specjalistycznej. Nie idź więc na SOR, jeśli potrzebujesz tylko recepty lub masz infekcję sezonową.

Lekarz SOR kieruje wyłącznie na badania i konsultacje niezbędne ze względu na stan nagłego zagrożenia życia lub zdrowia. W razie potrzeby SOR przekazuje pacjenta do leczenia szpitalnego lub zapewnia transport do innej specjalistycznej placówki.

W razie zagrożenia życia

Jeśli potrzebujesz natychmiastowej pomocy, bo zagrożone jest Twoje lub czyjeś życie, możesz zadzwonić na jeden z dwóch numerów ratunkowych: 999 lub 112.

Przeczytaj o tym, kiedy i jak wzywać pogotowie