studenci w maseczkach zagranicą

UCC na Erasmusie i w pracy za granicą

Jesteś polskim obywatelem, ale studiujesz lub pracujesz w jednym z krajów UE i tam się szczepisz? Dostaniesz Unijny Certyfikat COVID kraju, na terenie którego odbyło się szczepienie

" " Artykuł archiwalny. Od 28 marca 2022 nie ma kwarantanny ani izolacji. Sprawdź aktualne informacje na temat UCC

Szczepiąc się poza Polską, otrzymujesz zaświadczenie, które zostało wydane przez dany kraj. Jeśli szczepienie miało miejsce w kraju Unii Europejskiej, to możesz pobrać Unijny Certyfikat COVID zgodnie z regulacjami kraju szczepienia.

Szczepienie zrealizowane poza Polską nie będzie odnotowane w Twojej dokumentacji medycznej na Internetowym Koncie Pacjenta i nie będzie potwierdzone UCC wystawionym przez polski system. Na IKP odnotowywane są tylko szczepienia wykonane w ramach Narodowego Programu Szczepień.

Jeśli jednak tylko pierwszą dawkę szczepienia przyjąłeś/aś poza Polską, możesz poprosić lekarza o wprowadzenie tej informacji do systemu. Sprawdź, jak to załatwić.

Możesz też zaszczepić się dawką przypominającą w Polsce

Polska uznaje dokumenty (w języku polskim lub angielskim), które jednoznacznie potwierdzają, że dana osoba przyjęła pełną dawkę szczepienia preparatem uznawanym w UE i od ostatniej dawki szczepienia minęło minimum 14 dni.

Sprawdź, czy Twoja szczepionka jest uznawana w Polsce

Co daje Ci UCC z kraju unijnego

Jeśli Twój unijny UCC potwierdzi, że jesteś w pełni zaszczepiony i od ostatniej dawki minęło 14 dni, to masz takie same uprawnienia, jak osoba po szczepieniu w Polsce.

Dzięki temu możesz być zwolniony/a z kwarantanny przy przekraczaniu granicy. Straż graniczna ma aplikację do sprawdzania ważności  UCC wydanego w każdym kraju UE.

Nie będziesz również wliczany/a do limitu osób np. podczas imprez okolicznościowych czy koncertów.

Polska aplikacja Skaner Certyfikatów COVID również może posłużyć do sprawdzenia, czy UCC wystawiony w kraju unijnym jest ważny i prezentuje go osoba, do której w rzeczywistości należy.

Dowiedz się więcej o aplikacji, która sprawdza ważność UCC

Pamiętaj, by zawsze przed podróżą sprawdzić, jakie regulacje obowiązują w kraju, do którego się udajesz. Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.