mężczyzna i chlopiec gotują w kuchmni

Zdrowe nawyki na nowy rok

Zadbam o siebie, rzucę palenie, zacznę ćwiczyć… Początek roku to czas na postanowienia noworoczne. Jak je wyznaczyć i jak sprawić, by zapał do zmian nie minął po kilku tygodniach? 

Nie tak łatwo wytrwać w postanowieniach noworocznych, a czasem trudno w ogóle je sformułować. Podpowiadamy, o czym warto pomyśleć – czasem oczywiste wybory bywają najlepsze!

Postanowienia na nowy rok

Zebraliśmy najpopularniejsze plany noworoczne, które warto wprowadzić w życie jako zdrowe nawyki. Kształtowanie nawyku to proces. Zaplanuj czas na jego realizację i obserwuj pozytywne zmiany, jakie przynosi.

 1. Wysypiaj się. Postanów sobie, by spać o stałych porach. Najlepiej 7–9 godzin na dobę.

 2. Odżywiaj się zdrowo. Zdrowie zaczyna się na talerzu – komponuj posiłki tak, by zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki. Pomoże Ci w tym portal Diety NFZ.

 3. Ruszaj się. Łatwiej Ci będzie regularnie dbać o aktywność fizyczną, jeśli będziesz robić to, co lubisz. Niech dbanie o zdrowie będzie przyjemne – wybierz swój ulubiony rodzaj ruchu- ćwicz, biegaj lub tańcz.

 4. Wyeliminuj używki – nikotyna, alkohol, kofeina, energetyki itd. To nie jest banalne postanowienie – to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć dla swojego zdrowia!

 5. Dbaj o relacje. Rodzina, przyjaciele, bliskie osoby – to dzięki nim zadbasz o swoje zdrowie psychiczne. A jeśli zmagasz się z chorobami – w tym z depresją – będzie Ci łatwiej je przetrwać z najbliższymi.

Portale i aplikacje na nowy rok

W trwałej zmianie nawyków i zdrowych wyborach pomogą portale i aplikacje:

 • Akademia NFZ – w 2022 roku powstała nowa odsłona tej strony, w której znajdziesz m.in. kalendarz badań profilaktycznych, bazę wiedzy o profilaktyce zdrowotnej i specjalną zakładkę dla dzieci. Sprawdź w niej także:

  • nowy program edukacyjno-treningowy 8 tygodni do zdrowia po COVID-19 – jeśli masz za sobą tę chorobę, w nowym roku dzięki temu programowi możesz postarać się wrócić do sprawności

  • podcasty, w tym nową serię „Lepiej wiedzieć profilaktycznie” – to wygodne rozwiązanie dla osób, które lubią zdobywać wiedzę, słuchając
 • Diety NFZ – ta strona również zyskała nowe oblicze! To właśnie dzięki niej wcielisz w życie wszelkie postanowienia dotyczące zdrowego odżywiania się. Przygotujesz w niej spersonalizowany plan żywieniowy dla siebie i swojej rodziny, dzięki któremu wprowadzisz i utrzymasz zdrowe nawyki w odżywianiu

 • mojeIKP – nie masz jeszcze tej aplikacji w swoim telefonie? Najwyższy czas ją zainstalować! Jest bezpłatna i daje dostęp do najważniejszych funkcjonalności Internetowego Konta Pacjenta. Możesz w niej np. ustawić przypomnienie o wzięciu codziennych leków – a regularność to podstawa zdrowego nawyku! Dowiedz się więcej o mojeIKP.

Profilaktyka na nowy rok

Nowy rok zacznij od kompleksowego przeglądu swojego zdrowia! Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia przygotowały wiele bezpłatnych programów profilaktycznych. Mogą pomóc Ci zapobiec chorobie lub wykryć ją na wczesnym etapie, co ułatwi jej wyleczenie.

 

 • Profilaktyka 40 Plus – program ministerialny przeznaczony dla wszystkich osób powyżej 40 roku życia. Badaj się i bądź zdrów!

 • profilaktyka próchnicy zębów u dzieci, bólów kręgosłupa, depresji poporodowej, osteoporozy… – możliwości jest jeszcze więcej. Sprawdź naszą listę programów profilaktycznych i zakładkę Profilaktyka na stronie pajent.gov.pl i przekonaj się, która z propozycji odpowiada Twoim potrzebom zdrowotnym.

A poza tym… zaszczep się przeciwko COVID! Kolejne dawki szczepionki są dostępne w punktach szczepień. Szczepienia przeciwko COVID _ dowiedz się więcej.