starsza pani w kuchni z pojemnikiem leków i komórką w rękach

Zrób porządek w apteczce

Zeskanuj kod QR leku i sprawdź, czy nie jest przeterminowany. Teraz ważność leku sprawdzisz w aplikacji mojeIKP

W aplikacji mojeIKP masz skaner, który umożliwia szybkie wczytanie ulotki leku. Teraz możesz go użyć także do tego, by zrobić porządki w swojej domowej apteczce.

Jak sprawdzisz ulotkę leku:

  • otwórz aplikację i się zaloguj
  • otwórz skaner w zakładce e-zdrowie (na liście poniżej przypomnienia o lekach)
  • jeśli po raz pierwszy używasz skanera, wyraź zgodę na używanie przez aplikację kamery w Twoim aparacie
  • zeskanuj z opakowania leku kod QR
  • po zeskanowaniu otworzy Ci się w aplikacji ulotka leku (chyba że producent jej nie udostępnia w rejestrze).

Aby użyć skanera, musisz mieć dostęp do internetu. 

Informację o przeterminowanym leku lub kończącej się dacie ważności  skaner odczyta tylko z kodu QR.

Jeśli lek jest przeterminowany lub zbliża się termin jego ważności, po zeskanowaniu kodu QR leku zobaczysz jeden z dwóch komunikatów:

  • UWAGA! Lek w tym opakowaniu jest przeterminowany. Stosowanie go może prowadzić do poważnych skutków – utraty zdrowia lub życia. Spakuj lek bez tekturowego opakowania i ulotki w bezpieczny sposób, np. do plastikowej torebki, i zanieś do specjalnego pojemnika na przeterminowane leki. Znajdziesz go m.in. w aptece oraz niektórych urzędach, przychodniach i szpitalach. Nie wyrzucaj leku do kosza ani nie spuszczaj w toalecie, ponieważ może stanowić zagrożenie dla środowiska! Tekturowe opakowanie leku i ulotkę wyrzuć do niebieskiego pojemnika na odpady papierowe.
  • UWAGA! Data ważności leku znajdującego się w tym opakowaniu kończy się za x dni (zamiast x zobaczysz liczbę dni). Stosowanie leku po terminie ważności może prowadzić do poważnych skutków – utraty zdrowia lub życia. Kiedy data ważności leku upłynie, zanieś go do specjalnego pojemnika na przeterminowane leki. Znajdziesz go m.in. w aptece oraz niektórych urzędach, przychodniach i szpitalach. Nie wyrzucaj leku do kosza ani nie spuszczaj w toalecie, ponieważ może stanowić zagrożenie dla środowiska! Tekturowe opakowanie leku i ulotkę wyrzuć do niebieskiego pojemnika na odpady papierowe.

sprawdzanie waznosci leku przez kod QR