Choroby układu sercowo-naczyniowego są jedną z najczęstszych przyczyn śmierci tak w Polsce, jak i na świecie. Co roku z tego powodu umiera około 178 tys. Polaków. Duży wpływ na rozwój chorób układu krążenia ma współczesny styl życia, a szczególnie niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, picie alkoholu, palenie tytoniu i stres.
Najczęstsze choroby układu krążenia:
-
nadciśnienie tętnicze
-
niewydolność serca
-
zawał serca
-
choroba wieńcowa
-
udar mózgu
Jak zadbać o swoje serce?
- Ogranicz w diecie tłuszcze nasycone i sól
- Uprawiaj regularnie aktywność fizyczną
- Pilnuj prawidłowej masy ciała
- Kontroluj ciśnienie tętnicze krwi
- Dbaj o prawidłowy poziom cholesterolu we krwi
- Nie pal i unikaj biernej ekspozycji na dym tytoniowy
- Ogranicz picie alkoholu.
Zgłoś się do programu profilaktycznego
Dla osób narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK). Jego celem jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności Polaków na choroby układu krążenia. Dzięki programowi pacjenci mogą zdobyć większą wiedzę na temat tych chorób oraz poznać zasady zdrowego stylu życia.
Jak skorzystać z programu?
Z programu możesz skorzystać w swojej przychodni POZ (podstawowej opieki zdrowotnej). Nie potrzebujesz skierowania. Wystarczy, że zgłosisz chęć wzięcia udziału w programie.
Co Cię czeka w ramach programu?
Lekarz lub pielęgniarka przeprowadzi z Tobą wywiad i skieruje Cię na pomiar ciśnienia tętniczego krwi oraz na badania biochemiczne. Na ich podstawie lekarz dokona oceny ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia i ewentualnie wskaże kolejne zalecenia:
- ponownego badania za 5 lat
- edukacji zdrowotnej i ponownego badania za 5 lat
- pozostania pod kontrolą lekarza POZ poza programem
- skierowania na dalsze leczenie do specjalisty.