Szczepienie młodej kobiety

Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru

Od 1 marca 2022 r. osoby pełnoletnie mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 szczepionką Nuvaxovid (Novavax), która została dopuszczona w krajach UE

" " Artykuł archiwalny. Zapoznaj się z aktualnymi informacjami na temat szczepień przeciw COVID-19

To tradycyjna białkowa szczepionka jak te, którymi szczepimy się od dziesiątek lat. Novavax jest szczepionką dwudawkową.

Szczepionka może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi), lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów.

Ministerstwo Zdrowia, mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, rekomenduje stosowanie szczepionki:

  • w szczepieniu podstawowym z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami
  • jako dawkę dodatkową u osób z zaburzeniami odporności z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po pełnym zaszczepieniu (po drugiej dawce)
  • w przypadku szczepienia przypominającego w odstępie co najmniej 5 miesięcy po pełnym zaszczepieniu szczepionką Nuvaxovid (Novavax), Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub co najmniej 2 miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen (Johnson&Johson).

Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 stosowane w Polsce są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

Żeby zapisać się na szczepienie, możesz:

  • otworzyć aplikację mojeIKP: zalogować się, wejść w kategorię e-zdrowie, kliknąć na skierowanie i wybrać „Umów szczepienie” (na samym dole e-skierowania). Ściągnij aplikację mojeIKP na telefon 
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989  w godz. 7.00-20.00
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
  • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl: logujesz się poprzez profil zaufany lub e-dowód lub przez aplikację mObywatel  lub konto banku. To ostatnie dostępne jest dla osób, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych z Grupy BPS, Banku Spółdzielczym w Brodnicy, Kasie Stefczyka, w BOŚPKO BP lub Pekao SABNP Paribas, ING Banku Śląskim, VeloBanku, Crédit Agricole, Banku Millennium i mBanku. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Zarejestruj się na szczepienie