Szczepienie młodej kobiety

Piąta szczepionka przeciw COVID-19 do wyboru

Od 1 marca 2022 r. osoby pełnoletnie mogą zaszczepić się przeciw COVID-19 szczepionką Nuvaxovid (Novavax), która została dopuszczona w krajach UE

To tradycyjna białkowa szczepionka jak te, którymi szczepimy się od dziesiątek lat. Novavax jest szczepionką dwudawkową.

Szczepionka może być alternatywą dla osób, które do tej pory nie zaszczepiły się przeciw COVID-19 z powodu obaw związanych z dotychczas dostępnymi szczepionkami (mRNA i wektorowymi), lub u których stwierdzono przeciwwskazania do podania kolejnych dawek tych preparatów.

Ministerstwo Zdrowia, mając na uwadze zalecenia Zespołu ds. Szczepień Ochronnych, rekomenduje stosowanie szczepionki:

  • w szczepieniu podstawowym z zachowaniem odstępu co najmniej 21 dni między dawkami
  • jako dawkę dodatkową u osób z zaburzeniami odporności z zachowaniem odstępu co najmniej 28 dni po pełnym zaszczepieniu (po drugiej dawce)
  • w przypadku szczepienia przypominającego w odstępie co najmniej 5 miesięcy po pełnym zaszczepieniu szczepionką Nuvaxovid (Novavax), Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub co najmniej 2 miesięcy po szczepieniu preparatem COVID-19 Vaccine Jannsen (Johnson&Johson).

Wszystkie szczepionki przeciw COVID-19 stosowane w Polsce są bezpiecznie, skuteczne i wysokiej jakości.

Żeby zapisać się na szczepienie, możesz:

  • otworzyć aplikację mojeIKP: zalogować się, wejść w kategorię e-zdrowie, kliknąć na skierowanie i wybrać „Umów szczepienie” (na samym dole e-skierowania). Ściągnij aplikację mojeIKP na telefon 
  • zadzwonić na bezpłatną infolinię Narodowego Programu Szczepień: 989  w godz. 7.00-20.00
  • skontaktować się z wybranym punktem szczepień Znajdź punkt szczepień
  • zapisać się poprzez e-rejestrację dostępną na stronie głównej pacjent.gov.pl: logujesz się poprzez profil zaufany lub e-dowód lub przez aplikację mObywatel  lub konto banku. To ostatnie dostępne jest dla osób, które mają konto internetowe w bankach spółdzielczych z Grupy BPS, Banku Spółdzielczym w Brodnicy, Kasie Stefczyka, w BOŚPKO BP lub Pekao SABNP Paribas, ING Banku Śląskim, VeloBanku, Crédit Agricole, Banku Millennium i mBanku. Sprawdź, jak założyć profil zaufany.

Zarejestruj się na szczepienie