Regularne wizyty u urologa i androloga pozwalają na stałe monitorowanie zdrowia, porównywanie wyników i reagowanie na każdą niepokojącą zmianę.
Urolog specjalizuje się w diagnostyce chorób układu moczowego (nerek, nadnerczy, pęcherza moczowego) oraz chorób narządów płciowych u mężczyzn. Niektórzy urolodzy są również andrologami. Jeśli masz problemy związane z tymi obszarami lub chcesz sprawdzić prawidłowość ich funkcjonowania, zgłoś się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), który poradzi Ci, do jakiego specjalisty masz się udać i da Ci skierowanie.
Andrologia jest stosunkowo nową i rozwijającą się dziedziną medycyny. Zajmuje się narządami płciowymi mężczyzny, ich prawidłowym funkcjonowaniem, wykrywaniem wad i chorób. Dlatego androlog bywa nazywany męskim odpowiednikiem ginekologa.
Androlog to lekarz specjalizujący się w problemach zaburzeń męskiego układu płciowego: diagnozuje i leczy zmiany w obrębie narządów płciowych mężczyzny oraz problemy związane z andropauzą i płodnością.
Androlog pomoże Ci m.in. w sytuacjach, gdy:
- masz wady rozwojowe lub niepokojące objawy w obrębie narządów płciowych
- niepokoisz się o prawidłowe przebieganie dojrzewania płciowego
- chcesz sprawdzić, jak prawidłowo wykonywać samobadanie jąder
- masz problemy z płodnością
- chcesz zabezpieczyć płodność w przypadku chemioterapii onkologicznej, na przykład poprzez zamrożenie komórek rozrodczych
- masz niedobór męskich hormonów płciowych (androgenów)
- cierpisz na zaburzenia w życiu seksualnym, jak np.:
- obniżenie libido, czyli popędu płciowego
- problemy z erekcją
- przechodzisz andropauzę.
Androlog jest lekarzem, do którego mogą trafiać mężczyźni w każdym wieku. Najlepiej, gdy pierwszą wizytę odbędzie chłopiec w okresie dojrzewania.
O zdrowiu mężczyzny dowiesz się więcej z magazynu NFZ Ze Zdrowiem nr 12.