Niekiedy powitanie dziecka na świecie jest zarazem jego pożegnaniem. W Polsce jest 18 miejsc, w których rodzice i dziecko mogą razem przejść przez ten trudny okres. Zostaniecie w nich objęci opieką medyczną przed porodem i po nim. Takie świadczenie medyczne nazywa się perinatalną opieką paliatywną.
Co znaczą te pojęcia:
- perinatalny – okołoporodowy, dotyczący okresu okołoporodowego
- paliatywny – w kontekście medycznym: łagodzący objawy choroby, przynoszący ulgę
- letalny – śmiertelny.
Podstawowe informacje
Żeby otrzymać to świadczenie w ramach NFZ, potrzebujesz skierowania od lekarza, który przyjmuje w ramach NFZ (czyli od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego).
Jeśli zdecydowałaś się zachować ciążę, przejdziecie kwalifikację do tego świadczenia. Lekarz perinatalnej opieki oceni stan zdrowia dziecka i jeśli spełnia ono warunki, obejmie Was świadczeniem. Te warunki to: ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalna choroba zagrażająca życiu. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiecie się, co Was czeka w czasie ciąży i po porodzie. Przez cały ten czas możecie liczyć na:
- zapewnienie opieki i wsparcia przez lekarza i psychologa
- komfort swój i dziecka oraz ochronę przed uporczywą terapią
- leczenie objawów u dziecka
- opiekę psychologiczną i wsparcie w żałobie dla rodziców
- opiekę w domu, jeśli dziecko zostanie wypisane ze szpitala.
Perinatalna opieka paliatywna jest w pełni finansowana przez NFZ. Pacjenci nie ponoszą żadnych odpłatności.
Perinatalna opieka paliatywna przysługuje do 28 dnia po porodzie. Po tym czasie opiekę możecie otrzymać w ramach hospicjum domowego dla dzieci lub hospicjum stacjonarnego. By je uzyskać, również potrzebujecie skierowania od lekarza w ramach NFZ. W zależności od Waszego wyboru i stanu dziecka, może ono być pod opieką medyczną do samego końca w domu lub na oddziale szpitalnym albo w hospicjum.