Krok 5.
Jak znaleźć receptę na IKP

Możesz skorzystać z Internetowego Konta Pacjenta, by znaleźć e-receptę lub nazwę leku, który Ci przepisano

Zakładka z receptami

Po zalogowaniu na Internetowym Koncie pacjenta zobaczysz „kafelki” (prostokąty) z nazwami po 3 w rzędzie. Słowo „Recepty” zobaczysz jako kafelek (kwadracik) po lewej stronie, ale znajdziesz je także w belce na górze po lewej stronie. Możesz kliknąć albo na słowo „Recepty” na górze lub na słowo „Zobacz” na kafelku. 

Teraz zobaczysz dwa kafelki „Moje recepty” i „Zamówione recepty” (do przesyłania lekarzowi POZ informacji, że potrzebujesz nowej recepty na leki, które stale bierzesz).

W zakładce „Moje recepty” po lewej znajdziesz:

  • e-recepty (recepty elektroniczne) z dawkowaniem leków
  • zrealizowane recepty papierowe (od początku 2019 r.).

Wyszukiwarka recept

Teraz na samej górze widzisz wyszukiwarkę. Możesz znaleźć swoją e-receptę, wpisując nazwę leku, placówki lub nazwisko lekarza, dodatkowo wybierając okres, w którym została wystawiona. Poza tym możesz wybrać, czy szukasz wśród:

  • wszystkich recept 
  • wystawionych
  • w przygotowaniu 
  • zrealizowanych 
  • częściowo zrealizowanych. 

Jeśli będziesz chciał/a przypomnieć sobie przed wizytą u specjalisty lub w aptece, co poprzednio miałeś/aś przepisane na recepcie, wyszukiwarka pomoże Ci znaleźć informację. 

Jeśli wykupiłaś/eś tylko jedno z kilku przepisanych Ci opakowań leku, możesz sprawdzić:

  • ile opakowań masz jeszcze do wykupienia 
  •  w jakiej aptece realizowałeś/aś e-receptę. 

To ważne, bo kolejne opakowania leku z e-recepty musisz wykupić w tej samej aptece, w które kupiłeś/aś pierwsze opakowanie. 

To wygodne także, jeśli ktoś dla Ciebie poszedł wykupić e-receptę, a teraz nie możesz go spytać, gdzie kupował lek. 

Pamiętaj, że jeśli lekarz zaznaczy, że Twoja e-recepta jest ważna 365 dni, to pierwsze opakowanie należy wykupić w ciągu 30 dni od daty wystawienia (lub od daty realizacji, którą na e-recepcie wpisał lekarz). Jeśli pójdziesz wykupić lek po 30. dniach, farmaceuta wyda Ci mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które upłynęły. Wtedy taką e-receptę, z której nie mogłeś wykupić wszystkich leków, zawsze będziesz widział/a w kategorii „częściowo zrealizowane”. 

Farmaceuta na raz może Ci wydać leki na 120 dni z rocznej e-recepty. Kolejną porcję leków wykupisz po 90 dniach.

Jeśli w ogóle nie wykupisz swojej e-recepty, to będzie ona znajdowała się na Twoim koncie w kategorii „wystawiona”, ale to nie znaczy, że zawsze i do końca świata możesz ją wykupić. Każda e-recepta ma swoją datę ważności, najczęściej to 30 dni (jeśli lekarz nie zaznaczył daty), ale maksimum 365 (jeśli lekarz tak zaznaczy). 

Przeczytaj „Jak długo ważna jest e-recepta”

Sprawdź, jak brać leki

Poniżej wyszukiwarki masz listę e-recept i recept papierowych. Widzisz tu swoje recepty według daty wystawienia, a obok nich informację, czy zostały zrealizowane. 

Widzisz informacje o każdym leku, który został Ci przepisany. Jeśli klikniesz po lewej stronie na „Zobacz receptę”, to zobaczysz e-receptę w postaci pliku do wydruku. Przy każdym leku będzie informacja o dawkowaniu, czyli ile razy dziennie, kiedy, jakie ilości leku masz wziąć. 
Jeśli klikniesz na „Sprawdź szczegóły tej recepty”, znajdziesz informację o placówce/gabinecie, w którym wystawiono Ci e-receptę.

Na dole po prawej masz na granatowym tle napis „Pobierz receptę w PDF”. Jak na to klikniesz, e-recepta otworzy Ci się w postaci pliku, który możesz zapisać na swoim komputerze lub wydrukować.