kobieta na wózku ćwiczy z fizjoterapeutą

Rehabilitacja osób z niepełnosprawnością

Rehabilitacja lecznicza niweluje bariery ograniczające życie osób z niepełnosprawnością. Jeśli masz stopień znaczny, możesz liczyć na szczególne uprawnienia w dostępie do rehabilitacji

Rehabilitacja sprzyja zwiększeniu sprawności fizycznej i psychicznej osób z niepełnosprawnością. Nawet w przypadkach, gdy nie jest możliwe wyleczenie przyczyny niepełnosprawności, odpowiednie ćwiczenia oraz zabiegi mogą zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań zdrowotnych. To, jakie efekty będą możliwe do osiągnięcia dzięki rehabilitacji, zależy od indywidualnych rokowań.

Szczególne uprawnienia

Znaczny stopień niepełnosprawności uprawnia Cię do korzystania z rehabilitacji na szczególnych zasadach. Co Ci przysługuje?

  • Będziesz przyjęty poza kolejką wynikającą z prowadzonych w placówkach list oczekujących. 
  • Zabiegi rehabilitacyjne w Twoim przypadku nie będą ograniczone limitami finansowania, czyli otrzymasz je zgodnie ze wskazaniami lekarza. Nie dotyczy to jednak liczby dni świadczeń, które zawsze wynoszą do 80 dni w roku kalendarzowym.

Osoby poniżej 16 roku, które spełniają następujące kryteria:

  • posiadają orzeczenie o niepełnosprawności 
  • wymagają stałej lub długotrwałej opieki, lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji
  • wymagają stałego współudziału opiekuna w leczeniu, rehabilitacji i edukacji

korzystają z przywilejów w dostępie do rehabilitacji na tych samych prawach, co pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Pamiętaj, że przy zapisie na zabiegi należy okazać dokument potwierdzający przysługujące uprawnienie, tj. orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, a w przypadku dzieci poniżej 16 roku życia orzeczenie o niepełnosprawności.

W jakich warunkach może odbywać się rehabilitacja

 

Rehabilitacja lecznicza jest realizowana w różnych formach:

  • ambulatoryjnie – dla pacjentów wymagających rehabilitacji lub fizjoterapii, którzy poruszają się samodzielnie 
  • w warunkach domowych – dla pacjentów wymagających rehabilitacji lub fizjoterapii, którzy nie poruszają się samodzielnie. Więcej o domowej rehabilitacji dowiesz się z tekstu Wszystko o rehabilitacji
  • w ośrodku lub na oddziale dziennym – dla pacjentów, których stan zdrowia nie pozwala na rehabilitację w warunkach ambulatoryjnych, lecz nie wymaga całodobowego nadzoru medycznego
  • stacjonarnie – dla pacjentów, którzy ze względu na kontynuację leczenia wymagają kompleksowych świadczeń rehabilitacyjnych oraz całodobowego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego.

Aby skorzystać z rehabilitacji leczniczej trzeba mieć skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego, czyli takiego, który ma podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia

E-skierowanie na rehabilitację

Skierowanie na rehabilitację leczniczą otrzymujesz od lekarza w formie elektronicznej. Znajdziesz je na swoim Internetowym Koncie Pacjenta lub w aplikacji moje IKP.

Jak zarejestrować e-skierowanie

Żeby zarejestrować e-skierowanie należy zgłosić się do ośrodka rehabilitacji, który ma podpisaną umowę z NFZ. Podczas rejestracji podajesz 4 cyfrowy kod e-skierowania oraz numer PESEL. Kod otrzymasz SMS-em, mailem, na wydruku informacyjnym lub znajdziesz w aplikacji moje IKP.

Rehabilitacja krok po kroku

Masz zarejestrowane skierowanie i zastanawiasz się, co Cię dalej czeka? Twój cykl rehabilitacji będzie składał się z kilku etapów.

  • W placówce medycznej przedstawiasz orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności oraz dokumentację medyczną.
  • Otrzymujesz harmonogram rehabilitacji wg wyznaczonego przez lekarza planu terapii (leczenie ambulatoryjne w placówce, w warunkach domowych lub w oddziale dziennym).
  • W przypadku fizjoterapii ambulatoryjnej przed rozpoczęciem cyklu zabiegów odbywasz obligatoryjną wizytę fizjoterapeutyczną.
  • Odbywasz zabiegi zgodnie z planem.
  • Po zakończeniu zaplanowanej terapii lekarz ocenia jej efekty i podejmuje decyzję co do dalszego planu rehabilitacji (np. kolejne zabiegi lub zakończenie).