14 numer magazynu „Ze Zdrowiem” pt. „Chcemy zostać rodzicami” jest poświęcony tematyce rodzicielstwa.
Jeśli pragniesz zostać rodzicem, warto wcześniej się do tego przygotować. Płodność zależy zarówno od kobiety, jak i mężczyzny. Niestety, coraz więcej par ma problemy z poczęciem potomstwa. Sprawdź, jakie badania możesz zrobić profilaktycznie, aby monitorować swój stan zdrowia. Dowiedz się, jak zadbać o siebie w ciąży i w połogu.
Jakość życia i profilaktyka zdrowotna mają w dużym stopniu wpływ na prokreację i na zdrowie przyszłych dzieci. Jeśli planujecie zostać rodzicami, pomyślcie zawczasu, co możecie zmienić w trybie życia i w diecie, aby chronić zdrowie swoje oraz potomstwa. Ważne są też szczepienia ochronne, które zapobiegają chorobom i ich powikłaniom, a nawet chronią płodność lub zapewniają bezpieczeństwo i zdrowie płodu.
Przeczytaj:
- Dlaczego trzeba się szczepić przeciw śwince – zapobiegaj męskiej bezpłodności
- Czy różyczka może być groźna dla kobiet w ciąży? Jak choroba wpływa na zdrowie płodu?
Do rodzicielstwa organizm przygotowuje się od okresu dojrzewania. Już wtedy warto sprawdzić, czy młodzież prawidłowo się rozwija i jakim problemom można zapobiec. Zachęcamy do korzystania z bilansów zdrowotnych dzieci i młodzieży. Pozwalają one m.in. ocenić prawidłowy rozwój płciowy dziecka. Przeczytaj więcej o tym etapie życia w artykule „Dojrzewanie – trudny czas dla nastolatka”. Pomóż swojemu dziecku zrozumieć, jakie procesy zachodzą w jego organizmie. Seksualność nie powinna być tematem tabu. Dziecko ma prawo do rzetelnej wiedzy. Możesz je również umówić z psychologiem – do 18 roku życia nie potrzebuje skierowania.
Profilaktyka chroni
Dbaj o profilaktykę zdrowia. Możesz zapobiec wielu chorobom i ich powikłaniom, szybko zareagować na niebezpieczne zmiany. Często schorzenia mają wpływ na zachowanie płodności.
Samobadanie piersi i jąder najlepiej rozpocząć od okresu dojrzewania. Dowiedz się, jak prawidłowo zrobić:
Jeśli jesteś kobietą – idź do ginekologa przynajmniej raz w roku na kontrolne badanie, nawet jeśli czujesz się dobrze i nie planujesz dzieci. Nie potrzebujesz skierowania. Pamiętaj o regularnej cytologii i programie profilaktycznym raka szyjki macicy.
Jeśli jesteś mężczyzną – skonsultuj wszystkie nieprawidłowe i niepokojące objawy z lekarzem pierwszego kontaktu. On może skierować Cię do urologa lub androloga. Przeczytaj więcej o lekarzach od męskich spraw.
Korzystaj z kalendarza badań
Wejdź do kalendarza na portalu Akademia NFZ. Wpisz płeć, wiek i dowiedz się, jakie badania, szczepienia i inne zalecenia są skierowane do Ciebie. Jeśli planujesz ciążę lub spodziewasz się dziecka, znajdziesz w kalendarzu odpowiednie zalecenia. Dowiesz się też, jakie badania powinno przejść dziecko, nastolatek.
Jeśli nie macie przeszkód w poczęciu potomstwa i pojawi się ono zgodnie z planem, korzystajcie z dostępnych badań profilaktycznych i opieki okołoporodowej.
Wejdź do kalendarza badań na portalu Akademia NFZ. Zaznacz płeć, wybierz wiek i naciśnij przycisk „sprawdź”.
Kalendarz podpowie Ci:
- z jakich badań kontrolnych warto skorzystać
- jakie szczepionki są dla Ciebie zalecane
- do jakich specjalistów możesz pójść na kontrolne badania
- jakie programy profilaktyczne są właśnie dla Ciebie.
Pomoc w poczęciu potomstwa
Możecie też zmagać się z niepłodnością. Jeśli inne metody zawodzą, pary mogą skorzystać z rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro. Program zapewnia też ochronę płodności osób leczonych onkologicznie.
Dowiedz się o szczegółach programu w artykułach:
Magazyn „Chcemy zostać rodzicami”
W 14 numerze magazynu „Ze Zdrowiem” przeczytasz m.in.:
- o dojrzałości płciowej
- od czego zależy płodność kobiety i mężczyzny
- czym są bezpłodność i niepłodność
- o rządowym programie in vitro i onkopłodności
- jakie badania i szczepienia ważne są w ciąży
- o programie badań prenatalnych
- o perinatalnej opiece paliatywnej.